Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

Yurtlarda ranzalar neden kalkıyor?

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurtlarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçilmesi için kolları sıvadı.
9 Ağustos 2013 - 09:25

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurtlarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçilmesi için kolları sıvadı.

Bakanlık'tan üst düzey bir yetkili, mağduriyet yaşanmaması için sisteme tüm yurtlarda aynı anda geçilmeyeceğini söyledi. Ranzalı sisteme de devam edileceğini belirten yetkili, “Yurt sayısı ve kapasiteleri arttıkça bazalı sisteme de yavaş yavaş geçilmiş olacak.” dedi.

Türkiye'de 3 milyon üniversite öğrencisi bulunuyor. Bunun 310 bini YURTKUR'a bağlı 347 yurtta barınıyor. Fakat mevcut yurtlar talebi karşılamadığı için her yıl binlerce öğrenci de yedek listede sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

YURTKUR, talebi karşılayabilmek için 53'ü 2013 yılında olmak üzere toplam 208 yeni yurt daha yapma kararı aldı. Kurum bir yandan yeni yurt inşa ederek daha çok öğrencinin yurtlarda kalmasını hedeflerken diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla öğrencilerin rahat etmesi için odalarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçmeye çalışıyor.

Bazı yurtlarda bazalı sisteme geçilse de henüz öğrencilerin büyük çoğunluğu ranzalı 6 ila 8'er kişilik odalarda kalıyor. Ancak yeni yurt inşaatları bitmeden bazalı sisteme geçilmesi mümkün görünmüyor. Mevcut 347 yurtta aynı anda bazaya geçilmesi halinde 80 bin öğrencinin açıkta kalma ihtimali gündeme gelecek. Bundan da en çok taşradaki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin etkileneceği belirtiliyor. Yurtlarda kalan öğrenciler ise ranzadan bazaya geçilmesine olumlu bakıyor. İstanbul'da bir yurtta 10 kişilik bir odada kalan üniversite 3. sınıf öğrencisi C.A., “Bazalı odada 3-4 kişi kalmak hepimizin hayali. İnşallah en kısa zamanda geçeriz.” diyor.

Yurt odalarında bazanın yanında çalışma masası ve banyonun da olması gerektiğini belirten üniversite son sınıf öğrencisi E.G., ise “Dört yıl boyunca tıkış tıkış odalarda kaldık. Biz 3-4 kişilik bazalı ve çalışma masası olan odalarda kalamadık. İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımıza nasip olur. Öğrenciler daha rahat ders çalışma imkanına kavuşur.” diye konuştu. Tokat'ta öğrenim gören ve üniversiteden yeni mezun olan G.G. ise, “Birçok arkadaşımız yurtta kalmak için yedek listede sıra bekliyor. Eğer yeni yurt yapılmadan bazaya geçilirse yer sıkıntısı yaşanabilir.” ifadelerini kullanıyor.


Bu haber 869 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Eğitim Haberleri

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tercihleri nasıl yapılacak ?
 
Lise tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar var.
Görüntülenme: 423 Yorum: 0 Tarih: 1 Temmuz 2019 - 14:40
BİLİŞİMLE ÜRETİM EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI
 
Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce, Bilişimle Üretim Eğitimi ve Bilişim Teknolojileri (BT) İl Koordinatörleri Çalıştayı Ankara'da başladı.
Görüntülenme: 327 Yorum: 0 Tarih: 25 Haziran 2019 - 18:42
2019 YILI İLLER ARASI İSTEĞE VE ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME
 
ÖĞRETMENLERİN 2019 YILI İLLER ARASI İSTEĞE VE ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELERİNE İLİŞKİN DUYURU yayınlandı!
Görüntülenme: 388 Yorum: 0 Tarih: 13 Haziran 2019 - 21:10
Formasyonu kaldırıyoruz.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran ile MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, 31 Mayıs Cuma günü Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarıyla Öğrenci Merkezi Salon
Görüntülenme: 968 Yorum: 0 Tarih: 8 Haziran 2019 - 20:33
Tasarım Beceri Atölyeleri'ne geçiş için büyük adım atıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitime Değer Katanlar Bağış Programı"nda hayırsever iş insanlarıyla iftar programında bir araya geldi.
Görüntülenme: 598 Yorum: 0 Tarih: 29 Mayıs 2019 - 16:53
Müze Eğitimi Sertifika Programı açıldı!
 
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Müze eğitimini sadece bir müze eğitimi olarak görmeyin bir ana sistemin bir alt sistemi olarak görün. Bu günü müzecilik açısından bir milat olarak değerlendiriyorum." dedi.
Görüntülenme: 293 Yorum: 0 Tarih: 29 Mayıs 2019 - 16:49
Yönetici görevlendirmeleri yılan hikayesine döndü.
 
Okullarda ki yöneticilerin nasıl seçileceği, son yıllarda bakanlığı en fazla zorlayan konular arasında sayabiliriz. Bakanlığın okullara yönetici bulmakta zorlandığını söylersek abartmış olmayız. Çünkü yaşanan sıkıntılardan dolayı eğitimciler yönetici
Görüntülenme: 1515 Yorum: 0 Tarih: 21 Mayıs 2019 - 18:54
EN BÜYÜK ENDİŞEMİZ ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ
 
Hayatımızın tadını tuzunu kaçıran önemli kaygılarımız var. Bu kaygıların bence en büyüğü çocuklarımızın geleceği konusunda yaşadığımız endişe. Bu öyle bir hal aldı ki toplum olarak bize gülmeyi bile unutturdu.
Görüntülenme: 344 Yorum: 0 Tarih: 16 Mayıs 2019 - 17:10
BAKAN SELÇUK, YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMA TAKVİMİ MODELİ'Nİ AÇIKLADI.
 
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını söyledi.
Görüntülenme: 270 Yorum: 0 Tarih: 16 Mayıs 2019 - 17:05
Bakan Selçuk: Yeni sistem ile ilgili çok net bir yol haritamız var
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılması kararına ilişkin, "Yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da
Görüntülenme: 1273 Yorum: 0 Tarih: 30 Ocak 2019 - 14:09

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim