Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

Yurtlarda ranzalar neden kalkıyor?

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurtlarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçilmesi için kolları sıvadı.
9 Ağustos 2013 - 09:25

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurtlarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçilmesi için kolları sıvadı.

Bakanlık'tan üst düzey bir yetkili, mağduriyet yaşanmaması için sisteme tüm yurtlarda aynı anda geçilmeyeceğini söyledi. Ranzalı sisteme de devam edileceğini belirten yetkili, “Yurt sayısı ve kapasiteleri arttıkça bazalı sisteme de yavaş yavaş geçilmiş olacak.” dedi.

Türkiye'de 3 milyon üniversite öğrencisi bulunuyor. Bunun 310 bini YURTKUR'a bağlı 347 yurtta barınıyor. Fakat mevcut yurtlar talebi karşılamadığı için her yıl binlerce öğrenci de yedek listede sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

YURTKUR, talebi karşılayabilmek için 53'ü 2013 yılında olmak üzere toplam 208 yeni yurt daha yapma kararı aldı. Kurum bir yandan yeni yurt inşa ederek daha çok öğrencinin yurtlarda kalmasını hedeflerken diğer yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla öğrencilerin rahat etmesi için odalarda ranzalı sistemden bazalı sisteme geçmeye çalışıyor.

Bazı yurtlarda bazalı sisteme geçilse de henüz öğrencilerin büyük çoğunluğu ranzalı 6 ila 8'er kişilik odalarda kalıyor. Ancak yeni yurt inşaatları bitmeden bazalı sisteme geçilmesi mümkün görünmüyor. Mevcut 347 yurtta aynı anda bazaya geçilmesi halinde 80 bin öğrencinin açıkta kalma ihtimali gündeme gelecek. Bundan da en çok taşradaki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin etkileneceği belirtiliyor. Yurtlarda kalan öğrenciler ise ranzadan bazaya geçilmesine olumlu bakıyor. İstanbul'da bir yurtta 10 kişilik bir odada kalan üniversite 3. sınıf öğrencisi C.A., “Bazalı odada 3-4 kişi kalmak hepimizin hayali. İnşallah en kısa zamanda geçeriz.” diyor.

Yurt odalarında bazanın yanında çalışma masası ve banyonun da olması gerektiğini belirten üniversite son sınıf öğrencisi E.G., ise “Dört yıl boyunca tıkış tıkış odalarda kaldık. Biz 3-4 kişilik bazalı ve çalışma masası olan odalarda kalamadık. İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımıza nasip olur. Öğrenciler daha rahat ders çalışma imkanına kavuşur.” diye konuştu. Tokat'ta öğrenim gören ve üniversiteden yeni mezun olan G.G. ise, “Birçok arkadaşımız yurtta kalmak için yedek listede sıra bekliyor. Eğer yeni yurt yapılmadan bazaya geçilirse yer sıkıntısı yaşanabilir.” ifadelerini kullanıyor.


Bu haber 882 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Eğitim Haberleri

Bakan Selçuk: Yeni sistem ile ilgili çok net bir yol haritamız var
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılması kararına ilişkin, "Yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da
Görüntülenme: 1821 Yorum: 0 Tarih: 30 Ocak 2019 - 14:09
2019 Ocak özür grubu yer değiştirme sonucu açıklandı!
 
İl içi ve il dışı yer değiştirme başvuruları özür grubundan yer değiştirmek isteyen öğretmenler için 2 Ocak ve 7 Ocak tarihleri arasında alındı.
Görüntülenme: 425 Yorum: 0 Tarih: 18 Ocak 2019 - 19:05
MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.
 
MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Görüntülenme: 1929 Yorum: 0 Tarih: 12 Ocak 2019 - 21:22
Tasarım-Beceri Atölyelesi nedir ?
 
İlk defa 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde yer alan bu tabir eğitim camiası tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. Tasarım-Beceri Atölyeleri vizyon belgesinde aşağıdaki gibi ifade edildi.
Görüntülenme: 1602 Yorum: 0 Tarih: 7 Ocak 2019 - 23:10
Uzun Teneffüsler beceri atelyelerinde geçecek.
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Yeni öğrenme ve öğretme metotlarına kapalı olmamalıyız” sözü, Antalya’da vücut buldu. Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Korkut’un “OKUL 2023” projesi, il bazında uygulamaya kondu.
Görüntülenme: 2273 Yorum: 1 Tarih: 7 Ocak 2019 - 22:43
ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulmasını sağlayacak protokol imzalandı.
 
Savunma sanayinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile ASELSAN arasında şirketin Macunköy Tesisleri´ndeki iş birliği protokolü imza töreni ge
Görüntülenme: 580 Yorum: 0 Tarih: 7 Ocak 2019 - 22:38
Müfettiş atamalarında son karar Danıştaydan geldi.
 
​2017 yılı içinde Maarif müfettişleri arasından 475 müfettiş mülakat yoluyla Bakanlık Maarif Müfettişliğine alınmıştı.
Görüntülenme: 1066 Yorum: 0 Tarih: 7 Ocak 2019 - 15:30
2023 Vizyon Belgesinde müfettişlerin seçimi nasıl olacak ?
 
Devlet teşkilatımızda yer alan teftiş kurulları ve müfettişler “teftiş, denetim, inceleme, araştırma ve soruşturma” görevlerini yürütmekle görevlendirilmişlerdir. Bakanlıklar içerisinde sadece Milli Eğitim Bakanlığındaki müfettişlere yukarıdaki görev
Görüntülenme: 962 Yorum: 0 Tarih: 3 Ocak 2019 - 09:08
MEB 5 yılda toplam 719 milyar TL harcayacak.
 
Yeni hükümet sisteminde Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini almasının ardından bakanlığı yeniden şekillendirecek olan 2019-2023 Stratejik Planı’nı hazırladı.
Görüntülenme: 745 Yorum: 0 Tarih: 30 Aralık 2018 - 18:48
Elektrik dağıtım sektörüne‘Enerjinin Yıldızları’ geliyor
 
Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek adına başlatılan ‘Enerjinin Yıldızları’ projesi çerçevesinde Genel Müdürlüğümüz ile BEDAŞ işbirliğinde İstanbul Bayrampaşa’daki İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde BEDAŞ
Görüntülenme: 447 Yorum: 0 Tarih: 30 Aralık 2018 - 18:43

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim