Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Tarih > Osmanlı Gerileme Dönemi Testi 1

Soru 1
Osmanlı İmparatorluğu ile Fransa`yı tarihte ilk defa karadan bir birine komşu haline getiren antlaşma aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 3
Aşağıdaki padişahlardan hangi ikisi veraset sisteminde değişiklik yapmıştır?
Soru 4
Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı Devleti’nin Gerileme Dönemi (18. yy) ıslahatçılarından değildir ?
Soru 5
Aşağıdakilerden hangisi Nizam-ı Cedit ordusunun ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur ?
Soru 6
Osmanlı İmparatorluğu’nda sürekli yeniliklerin karşısında yer alan en önemli iki güç aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 7
Osmanlı Devleti, aşağıdaki dönemlerin hangisinde ilk defa Avrupa’ya elçiler göndermeye başlamıştır ?
Soru 9
Padişah olduğunda raporlar hazırlayarak yapacağı ıslahatlar için zemin hazırlayan ilk padişah kimdir ?
Soru 10
Osmanlı Devleti’nde iç borçlanma hangi padişah döneminde başlamıştır ?
Soru 11
Fransa’ya verilen kapitülasyonların sürekli duruma getirilmesi aşağıdakilerden hangisi sonunda gerçekleşmiştir?
Soru 12
Osmanlılar ilk kez aşağıdaki padişahlardan hangisinin zamanında ordunun düzenlenmesi işini yabancı askeri uzmanlara bırakmıştır ?
Soru 13
Osmanlılar ilk defa aşağıdaki antlaşmalardan hangisi ile savaş tazminatı ödemiştir ?
Soru 15
Cülus bahşişi uygulamasına son veren Osmanlı padişahı, aşağıdakilerden hangisidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Elif öğretmen 4 Mart 2016 tarihinde saat 17:28'de demiş ki;

Emeğinize sağlık hocam Teşekkürler

8-6
abc 5 Şubat 2015 tarihinde saat 16:16'da demiş ki;

4. Soruda D ve E seçeneklerinin ikiside 18. yy değil

18-10

Benzer Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim