Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


Türklerin Bilinen ilk isyanı Kürşat İsyanı Nedir ? Ne zaman ortaya çıkmıştır?

21 Ocak 2015

Türklerin Bilinen ilk Ayaklanması Kürşat Ayaklanması (639)

Türklerin Teşkilat yapısı gereği ve içi anlaşmazlıklardan dolayı Göktürk Devleti Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Doğu Göktürk Devleti Çin baskısına engel olamayınca 629 yılında yıkılmıştır. Bu Çin Baskısında bir çok alan talan edilmiş ve bir çok kişi esir edilmiştir. Esir edilenler arasında Kürşat ve arkadaşlarıda yer almaktadır.
   Çin Türkleri Asimile etmek için Hassa ordusunda görevlendirilirdi. Hassa orduları Hükümdarı korumakla görevlidir. Hükümdarın yanında çin adet, gelenek ve görenekleri öğretilerek asimile edilmeye çalışılırdı. Kürşad Çin ordusunda Subay olarak görev yaptırılmaktaydı.
   Göktürkler devam eden bu asimile politikasına birçok kez ayaklanmış olsalarda başarısız olmuşlardır.

 

Çin ordusunda subay ve Bozkurt soyunun en büyüğü konumunda bulunan Kürşad, duruma el koymanın vaktinin geldiğini düşünerek 39 arkadaşıyla ihtilal yapmaya karar vermişlerdir. Amaç Çin Hükümdarı Tay T-sung( li-Şih-min) esir edilip Ötügen’e kaçırılacak ve karşılığında, Çin himayesinde bulunan Türk toprakları ve esirleri istenecekti. Esirler arasında bulunan Urku Tigin de yeni kurulacak olan devletin hükümdarı ilan edilecekti. Kürşad bunu bizzat kendisi istemiş, kendisini geri plana alarak yapılan eylemin milli olduğunu vurgulamıştır. 

        Çin hükümdarının geceleri kılık değiştirerek halkın arasına karıştığı ve sokaklarda dolaştığı haberi Kürşad ve arkadaşları tarafından biliniyordu. Yani hükümdarı esir alıp kaçırmak, ani bir sokak baskını ile gerçekleştirilebilecek kolay bir meseleydi, fakat baskını yapacakları gün hava koşullarının kötülüğü ve sağanak yağmur sebebiyle hükümdar saraydan çıkmamıştır. Bunun üzerine planın ortaya çıkmasından çekinen ve aldıkları kararın arkasında durmak isteyen 40 Türk yiğidi Çin sarayını basmıştır. Amaçları hükümdarı tutsak edip planı uygulamaktı. Cenk daha sarayın kapısına geldikleri anda başladı. Yüzlerce Çin askerini öldürmelerine rağmen verilen şehitler ve sayıca az oldukları için geri çekilmeye başladılar. Geri çekilen grup Kürşad’ın önderliğinde Vey Nehri’ne doğru ilerlemiştir. Amaçları Vey Nehri’ni geçip kutsal başkent olan Ötügen’e at koşturmaktır. Ancak sağanak yağmurdan dolayı Vey Nehri taşmış ve köprü sular altında kalmıştır. Karşıya geçemeyen Göktürk yiğitleri kanlarının son damlasına kadar çarpışmış ve orada şehit olmuşlardır. Bir rivayete göre de Kürşad şehit olduktan sonra elinde kılıcı ile atının üstünden düşmemiştir. Yani ölmüş ama yenilmemiştir.

         Bu cesaret dolu davranış karşısında, Çinliler yıllardır Türklere karşı uyguladığı benliklerini yitirtme projesinden vazgeçmiş ve belli bir bölgede dış işlerinde Çin’e bağlı olmak koşuluyla serbest bırakmıştır. Ancak Kürşad ve arkadaşlarının azmini gören Türkler, yıllarca uyutuldukları uykudan uyanmışlardır. Birçok kez ayaklanmış ve bastırılmışlardır. En sonunda tam olarak 53 yıl sonra yani 682 yılında 2.Göktürk Devlet’i kurulmuş ve Türkler özlemini çektikleri bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır


Bu not 15893 defa okundu. 2 yorum yapıldı.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim