Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Coğrafya > Türkiye’de Madenler, Enerji Kaynakları ve Sanayi Testi 1

Soru 1
Aşağıdaki merkezlerden hangisinde pamuklu dokumanın kurulması ham maddeye yakınlık koşuluna uymaz?
Soru 2
Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye'de daha çok çıkarıldığı yerden uzakta işlenmektedir?
Soru 3
Elektrik ve elektronik endüstrisinin en önemli hammaddesidir. En önemli yatakları; Murgul, Küre, Ergani ve Maden'dir. Yukarıda sözü edilen yeraltı kaynağı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 4
Aşağıdaki madenlerden hangisi Yukarı Fırat Bölümünden çıkarılmaz?
Soru 5
Gübre endüstrisinde önemlidir. En önemli yatağı Mardin Mazıdağı olup, Besni, Gölbaşı, Hatay, Bingöl ve Bitlis yörelerinde de bulunan yeraltı kaynağı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
Türkiye aşağıdaki madenlerimizin hangisi bakımından dışa bağımlılığını sürdürmektedir?
Soru 7
Türkiye'de aşağıda verilen enerji kaynaklarından hangisi daha çok kullanılmaktadır?
Soru 8
Aşağıda bazı madenler ve kullanım alanları verilmiştir. Bu eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?
Soru 9
Aşağıda bazı yeraltı kaynakları çıkarımı yapılan yerlerle eleştirilmiştir. Bunlardan hangisi yanlıştır?
Soru 10
Geliştiği başlıca merkezler, Isparta, Uşak, Gördes, Demirci, Bünyan, Kula, Kayseri'dir. Yukarıda sözü edilen sanayi kolu aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
Aşağıdaki endüstri kuruluşlarından hangisinin dağılımında hayvancılığın rolü olmamıştır?
Soru 12
Yurdumuzda aşağıdaki sanayi dallarından hangisinin hammaddesinin temin edilmesi iklim şartlarından doğrudan etkilenmez?
Soru 13
Türkiye'de doğal koşullar göz önüne alındığında aşağıdaki bölgelerden hangisinde hidroelektrik enerji potansiyeli en azdır?
Soru 14
Aşağıdakilerden hangisi ithal ettiğimiz başlıca endüstriyel ürünlerden birisidir?
Soru 15
Aşağıda verilen enerji üretim santrallerinden hangisinin kullandığı enerji kaynağı farklıdır?
Soru 16
Aşağıda verilen endüstri kuruluşlarından hangisinin hammaddesi yer aldığı bölgenin dışından sağlanır?
Soru 17
Sadece hammadde miktarı göz önünde tutulursa, aşağıdakilerden hangisinin termik elektrik üretiminde en çok kullanılan hammadde olduğu söylenebilir?
Soru 19
Aşağıda verilen endüstri kollarından hangisinin hammaddesinin yeryüzünde daha ucuz, kolay ve yaygın olarak bulunduğu söylenebilir?
Soru 20
Türkiye'de bor madeni rezervi fazla olmasına rağmen ülke ekonomisine katkısının önemli olmaması aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?
Soru 21
Aşağıdaki kaynaklardan hangisinin Türkiye enerji tüketimindeki payı diğerlerinden daha azdır ?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim