Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Türkçe > Türkçe Testi 1

Soru 2
“Bu, resimdekilerden hangisinde belirtilmektedir?” cümlesinde geçen “-den” ekinin görevi, aşağıdakilerin hangisine uymaktadır?
Soru 3
Şiirle resim arasında kimi ilişkiler bulunmakla birlikte, iki sanatın kullandığı gereçler ve teknikler birbirinden farklıdır. İşlevleri, sesler aracılığıyla hayaller uyandırmak olan sözcükler hiçbir zaman doğrudan doğruya göze hitap eden renklerin yerini tutamazlar Yukarıda şiir ve resim sanatlarının karşılaştırılan öğeleri hangileridir?
Soru 4
Sanat yapıtlarının büyüklüğü alıcısını, izleyicisini, okuyucusunu değiştirmesindendir. Bir şiiri, bir romanı okumuş olan, bir resme bakmış olan insan, o şiiri, o romanı okumadan, o resme bakmadan önceki insan değilse artık bu yapıtlar kendilerinden beklenen görevi yerine getirmiş sayılırlar.” Parçaya göre, bir yapıta sanat değeri katan en kapsamlı etken nedir?
Soru 8
“Akan suyu severim ben, Işıldayan karı severim, Bir yeşil yaprak, Bir telli böcek, Yeşeren tohum, Güneşte görsem, Sevinç doldurur içime”
Bu şiirde konuşan kişi, özellikle neyi vurgulamak istemektedir?
Soru 9
“Seni her mecliste küçük düşürür. Kötülerle konup göçücü olma.”
Karacaoğlan bu dizeleriyle anlamca en iyi uyuşan atasözü aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 10
“Daha çiçekler açmadı.” cümlesinde daha sözcüğünün kullanımı, aşağıdaki kullanımlarından hangisiyle özdeştir?
Soru 13
“Korku bir ruh halidir. İkide bir gelip giden, bizi yoklayan, dengeleyen… Yüreklilik ise büyük korkular önünde kendimizi yitirerek yaptığımız atılımdır. Her şeyi göze almak değildir, ölüme, tehlikeye meydan okumak değildir, yapacak başka bir şey olmaması halidir.”
Bu parçada düşünceyi geliştirmek için daha çok aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?
Soru 14
Bu yazarın dramlarında kişiler, durumlarına karşı koymaz, onu değiştirmek için savaşmazlar, bu yüzden durumlarının gelişerek belirli bir sonuca doğru gitmesine engel olamazlar. Böylece, dramın özü olan çatışmanın yerine, değişmez sonucu hazırlamak için düzenlenmiş durumların birbiri ardından açılışı ortaya çıkar.”
Bu parçada sözü edilen yazarın dramlarındaki kişilerin en belirgin özelliği nedir?
Soru 15
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “hazır” sözcüğü, “Hazır araba ile gidiyorken bu paketi de götürüversin.” cümlesindeki ile eş anlamda kullanılmıştır?
Soru 17
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “birleşmek” sözcüğü, “Hiçbir noktada birleşemeyen bu iki insan, çocuğun bu isteğini kabul etmeme noktasında anlaşmış bulunuyorlardı.” cümlesindeki ile eş anlamda kullanılmıştır?
Soru 19
“Aynaya git de yüzündeki yorgunluğa bak! Elli yaşındaki adam yüzü —-“
Kendisiyle konuşulanın henüz ellisine gelmediğini kesinlikle belirtmek için, ikinci cümlenin sonuna aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

esin 18 Şubat 2016 tarihinde saat 22:39'da demiş ki;

tesekkürler emeğiniz için güzel sorular...

50
İsimsiz 5 Ocak 2015 tarihinde saat 11:52'de demiş ki;

geliştirici

9-2

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim