Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Tarih Denemeleri > Tarih Deneme 15 - Meltem Hoca

Soru 2
Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t Türk’te bahsettiği “Türk’ün kanadıdır” şeklinde nitelediği aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 3
Türk milletinin en kalabalık ve en etkili boyu aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 4
Abbasi Halifesi tarafından “Doğunun ve Batının Sultanı” ünvanı verilen Türk hükümdarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 5
Batı da Averreos olarak tanınan, Skolastik felsefenin zayıflamasına neden olan, Tehafütü’tTehafüt eseri olan Türk-İslam bilgini aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
Otlukbeli Savaşının kazanılmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Bu savaş hangi iki Türk hükümdarı arasında yaşanmıştır?
Soru 8
Sokullu Mehmet Paşa döneminde bazı kanal projeleri yapılmıştır. Bu projelerden hangisi Don-Volga projesinin amaçlarından biridir?
Soru 10
III.Selim döneminde Napolyon’un Mısır’ı işgal etmesi üzerine “denge siyaseti” izlenmiştir. Denge siyaseti doğrultusunda hangi iki devlet Osmanlı’ya yardım etmiştir?
Soru 12
Osmanlı Devleti’nde kanunun üstünlüğünün il kez kabul edildiği belge aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 13
Patrona Halil İsyanı sonucunda tahttan indirilen Osmanlı padişahı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 14
Tarihte Mezhep Savaşları diye geçen savaşlar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 15
Aşağıda I.Dünya Savaşını bitiren antlaşmalar ve ülkeler verilmiştir. Bu antlaşmalardan hangisi yanlış eşleştirilmiştir?
Soru 16
M.Kemal’in milli bilincin uyanmasını sağlayan ilk belgesi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 19
Aşağıdaki devlet adamlarından hangisi Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurucularından biri değildir?
Soru 20
Türkiye’nin Milletler Cemiyetine üyelik teklifini yapan ülke aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 21
Kabotaj Kanunun kabulü hangi Atatürk ilkesi ile ilgilidir?
Soru 22
Aşağıdaki kuruluşlardan hangisine Atatürk döneminde üye olunmamıştır?
Soru 23
Aşağıdaki gelişmelerden hangisi iki savaş arası dönemde yaşanan önemli gelişmelerden değildir?
Soru 24
"Sancak Sorunu" olarak bilinen ve Atatürk‘ün bu konu hakkındaki görüşlerini Kurun Gazetesi'nde yazdığı mesele aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 25
Aşağıdaki ülkelerden hangisi II.Dünya Savaşı gruplarından olan Mihver Devletler grubunda değildir?
Soru 26
Eisenhower doktrini ile hangi ülkelere yardım etme amacı vardı?
Soru 27
II.Dünya Savaşına “Bizim Deniz” sloganıyla giren ülke aşağıdakilerden hangisidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

ahmet maranki 29 Mayıs 2018 tarihinde saat 15:57'de demiş ki;

güzel

0-1

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim