Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

'Öğretmenler bana 'Ziya öğretmen gözün arkada kalmasın' dedirtti'

Ziya Selçuk, "Salgın sürecinde gördük ki öğretmenlerimiz, bir toplumun zor zamanında meseleye nasıl sahip çıkılır, bana 'Ziya öğretmen gözünüz arkada kalmasın' diyerek hep birlikte bir mücadeleyi verdiğimiz nasıl hissettirilir, bunu gösterdiler."
4 Temmuz 2020 - 11:16

Bakan Selçuk, Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen "17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı"nın açılışında konuştu.

Eğitimin, bütün dünya için öneminin giderek arttığına işaret eden Selçuk, uygarlık tarihindeki çok yoğun bir değişimin tam da ortasında olunduğuna, dünyanın büyük bir kırılma yaşadığına dikkati çekti.

Sadece değişime uyum sağlamak değil, insanlığın kendi tabiatından uzaklaşmaması için de bir hiza noktasına ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Selçuk, bu değişimin, varlığın anlamı konusunda bir bilinç alanı istediğini aktardı.

Eğitimde transdisipliner bir anlayışa ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Selçuk, bu kapsamda 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda sürdürdükleri çalışmalara işaret etti.

- "Çocuğa bilimi, sanatı, müziği, sporu sevdirecek öğretmendir"

Bakan Selçuk, öğretmen eğitimlerinin, sınıf ve okul duvarlarının dışına çıkan, öğrencilerin bireyselliği ile toplumsallığın arasındaki dengeyi gözeten bakış açısının önemine vurgu yaptı.

İnsan, doğa, çocuk merkezli bir bakış açısının kritik bir noktaya geldiğini kaydeden Bakan Selçuk, "İnsanların başarısında bilgi elbette önemli ama ondan daha önemlisi şahsiyettir, duruştur, anlayıştır. İnsanın şahsiyetli yetişmesi için emek harcayan, eğitimin saklı kalan mutfaktaki kahramanları öğretmenlerimizin çabası çok önemli ve çok kritik." değerlendirmesinde bulundu.

Çocukların kişilik ve kimlik gelişiminde öğretmenlerin kimliğinin ve duruşunun önemine dikkati çeken Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuğa bilimi, sanatı, müziği, sporu sevdirecek, kimlikli bir duruş sahibi olmasına yardımcı olacak varlık, elbette öğretmendir. Başarı, öğretmenden öğrenciye geçen sevgiyle ilgilidir. Eğer bu sevgi ve şefkat yoksa geri kalan hepsi bir teknolojik yığındır. Yani teknikler ve yöntemlerin, yığınsal olarak önümüze konulmasının çok da bir anlamı yok. Çünkü şefkatin, sevginin olmadığı yerde bunlar bir mekaniğin ötesine geçecek mahiyette olamıyor."

- "Öğretmenlerimiz, 'toplumun zor zamanında meseleye nasıl sahip çıkılır'ı gösterdiler"

Bakan Selçuk, yaptıkları çalışmalarla, hazırladıkları protokoller, projelerle öğretmene hizmeti, merkezi bir konuma yerleştirdiklerini dile getirdi.

Öğretmenlerin yetişmesi, donanımlarının yükselmesi, bakış açılarının zenginleşmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Selçuk, öğretmen yetkinleştiğinde çocukların da yetkinleştiğini söyledi.

Selçuk, hizmet içi eğitimler, sertifikalar, belgelendirme sistemleri, görevde yükselme açılımlarıyla destek olunmasının, öğretmenlere ayrı bir enerji ile donanımlanma imkanını da getirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Salgın sürecinde gördük ki öğretmenlerimiz bir toplumun, dünyanın zor zamanında meseleye nasıl sahip çıkılır, bir problemin üstesinden nasıl gelinir, hiçbir çocuk geride kalmasın mücadelesi nasıl yapılır, velilerle iletişim nasıl kurulur ve bana 'Ziya öğretmen gözünüz arkada kalmasın' diyerek hep birlikte bir mücadeleyi verdiğimiz nasıl hissettirilir, bunu gösterdiler. Makinaların başına geçtiler, maske üreten makinalar yaptılar, solunum cihazları, dezenfektanlar ürettiler. Sayamacağım kadar çok malzeme ve materyal üreterek toplumun hizmetine sundular, bir özgüven inşa ettiler.

Bilim Sanat Merkezlerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde, Vefa gruplarında binlerce öğretmenimiz bu topluma 'öğretmenler olarak biz buradayız, merak etmeyin, gerekeni hep beraber yaparız' mesajını verdiler ve dünyaya gösterdiler."

Böyle bir dönemin birlikte aşılmasına katkı sağlayan bütün öğretmenlere teşekkürlerini ileten ve 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nın verimli geçmesi temennisinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğretmene destek olan kurumlarla iş birliklerinin gelişerek devam edeceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı

Bu haber 6660 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Öğretmen Haberleri

Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi TBMM'ye sunuldu
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifimiz TBMM'ye sunuldu.
Görüntülenme: 3713 Yorum: 0 Tarih: 29 Aralık 2021 - 22:24
2021 Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) konu dağılımı
 
Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı (EKYS) konu dağılımı aşağıdaki gibidir.
Görüntülenme: 29368 Yorum: 0 Tarih: 28 Kasım 2020 - 15:33
28 Ekim'de Nöbet ücreti ödenir mi? 29 Ekim'de DYK ödenir mi?
 
Yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte bir resmi tatil daha geliyor. Bu resmi tatilde öğretmenlerin merak ettiği konu ise ek ders ücretinin kesilip kesilmeyeceği konusu oldu.
Görüntülenme: 14409 Yorum: 1 Tarih: 28 Ekim 2019 - 20:37
Milli Eğitim Bakanı'ndan gündeme dair açıklamalar
 
Uzman başöğretmenlik Sınavı yapılacak mı? Alan değişikliği başvuruları alınacak mı? Öğretmen ataması yapılacak mı?
Görüntülenme: 16672 Yorum: 0 Tarih: 27 Ekim 2019 - 18:39
3.200 sözleşmeli öğretmen, kadroya geçiyor
 
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü, 3200 sözleşmeli öğretmenin kadroya geçiş kararnamesinin illere gönderildiğini açıkladı
Görüntülenme: 3015 Yorum: 0 Tarih: 22 Ekim 2019 - 22:24
Öğretmenlerin Kasım ayı Mesleki Çalışma Programı yayımlandı
 
Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki ve alan gelişimlerinin desteklenmesine yönelik etkinlik temelli uygulamaya dayalı yeni bir mesleki gelişim programı hazırlanmıştır.
Görüntülenme: 17875 Yorum: 1 Tarih: 18 Ekim 2019 - 22:35
Hizmet içi eğitime katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi, ödenmez mi?
 
Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karara göre valilikçe düzenlenen eğitsel etkinliğe kursiyer olarak katılan öğretmenlere ek ders ücreti ödenemez.
Görüntülenme: 6513 Yorum: 0 Tarih: 15 Ekim 2019 - 22:49
MEB 2019/8 sayılı 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi yayımlandı
 
MEB koordinesinde 2019 yılında yapılacak Öğretmenler Günü kutlama ve etkinliklerine ilişkin “Öğretmenler Günü Genelgesi” yayınlandı.
Görüntülenme: 11373 Yorum: 0 Tarih: 15 Ekim 2019 - 22:26
Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?
 
Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim.
Görüntülenme: 20023 Yorum: 2 Tarih: 13 Ocak 2016 - 23:07
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim