Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim.
13 Ocak 2016 - 23:07

Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim. Şunu belirtmek isterim ki anlattıklarımı bizzat uygulayarak 2011 müdür yardımcılığı sınavından 94,949 puan aldım. Ve bu puan da sınava girdiğim ilin birinci puanıydı. Tabi müdür yardımcılığı görevine başladıktan 6 ay sonra istifa ettim, o da ayrı mesele.

Öncelikle, kısaca müdür yardımcılığı sınavından bahsedip sonra da çalışma stilimden bahsedeyim. Araştıranlarınız bilir. Müdür yardımcılığı sınavında mevzuat başta olmak üzere Türkçe, İnkılap Tarihi, Anayasa ve güncel konularda sorular gelmektedir. Bu yüzden Türkçe ve tarih öğretmenleri diğer öğretmenlere oranla biraz daha avantajlıdır diyebilirim. Gerçi Türkçe bölümünde olsun, İnkılap tarihi bölümünde olsun öyle çok da zor, ayrıntılı sorular gelmemektedir. Şimdi ‘’müdür yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanmalıyım?’’ diyenler için açıklama ve tavsiyelerimizde bulunmaya çalışalım.

Yazarak Çalışın

Evet, değerli öğretmen arkadaşlarım. Müdür yardımcılığı sınavında yüksek puan almak için, yazarak çalışmak şarttır. Çoğu arkadaşımda gördüğüm yanlış çalışma şekli şuydu: Bu arkadaşlar Müdür yardımcılığı sınavı için bir yardımcı kitap alıyor ve bu kitabı bir romanı okurmuş gibi okuyordu. Konuları anladıklarını da sanıyorlardı. Oysa sadece sanıyorlardı. Doğrudur, belki o an anlıyorlardı ama siz de bilirsiniz ki önemli olan bilgiyi anlamak değil, onu hafızada tutup zamanı geldiğinde hayata uyarlamaktır. Sadece okunarak çalışılan bir konunun hafızada kalma süresi bir veya bilemedim iki haftadır. İki hafta sonra ya o konuları hiç hatırlamazsınız ya da yarım yamalak hatırlarsınız. Bu da sizin için pek sağlıklı olmaz.

Gördüğüm ikinci bir hatalı çalışma şekli ise çalışırken sadece önemli yerlerin altını çizmekle yetinilmesiydi. Eğer aldıysanız bilirsiniz. Müdür yardımcılığına sınavına hazırlık kitapları neredeyse 1000 küsur sayfadan oluşmakta. Konulara çalışırken önemli yerlerin altını çizersiniz; ama büyük ihtimalle sonradan o altını çizdiğiniz yerleri sık sık tekrar etmezsiniz. Ders çalışırken önemli yerlerin altını çizmek önemlidir ve çok yararlıdır; ama bana sorarsanız tek başına yeterli değildir.

Ben, müdür yardımcılığı sınavına çalışırken, önce okuyordum. Okurken önemli yerlerin altını çiziyor veya işaretliyordum. Konumu bitirdikten sonra, ajandamı çıkarıp, altını çizdiğim yerleri tek tek yazıyordum. Konu ile ilgili soruları çözmeye geçmeden önce bu yazdıklarımı tekrar okuyor ve sorulara öyle başlıyordum. Bu şekilde bir çalışma sonunda, sıklıkla tüm soruları doğru cevaplandırıyordum. Bir sonraki konuma geçmeden hemen önce ise önceki özetlerimi ajandamdan tekrar ediyordum. Böyle bir çalışma ile bilgiler gerçekten de çok kalıcı oluyor.

Özetlerinizi Sık Sık Tekrar Edin

Okuduğunuz konuların özetini çıkarın yani önemli yerlerin altını çizin dedim; ama bu yeterli değil. Gerekirse o notlarınızı yanınızda taşıyıp her fırsatta tekrar edin. Unutmayın ki tekrar edilmeyen her bilgi unutulmaya mahkûmdur.

Tek Kaynakla Yetinmeyin

Bir kitabı bitirdikten sonra ikinci bir kitaptan da konuları okumanız çok faydalı olacaktır. Mevzuat konuları tüm kaynaklarda aynıdır; ama diğer konular için bu söz konusu değildir. Bir kaynaktan okuyamadığınız bir konuyu başka kaynaktan okuma olasılığınız yüksektir. Ben önce Pegem yayınlarının kitabını altını çizerek okumuştum. Pegem’i bu şekilde bitirdikten sonra ise Yargı yayınlarının kitabını aldım. Ayrıntılı çalışmalarımın hepsini Yargı üzerinde yaptım. Yani özetlerimi filan Yargı’dan derledim.

Sınava Bir Hafta Kala Özetlerinizin Özetini Çıkarın

Son haftaya kadar tekrar ettiğiniz özetlerin çoğunu büyük olasılıkla kavramış olursunuz. Ama yine de özetlerin içinde hala kavrayamadığınızı göreceğiniz kısımlar olacaktır. İşte sadece bu kısımları başka bir yere yazarak öğrenmeye çalışın. Böylelikle hiç eksiğiniz kalmayacaktır.

Ayrıntıları Atlamayın

Benim sınavda kaçırdığım bir soru, sınava hazırlanırken kendimce önemsiz görüp atladığım küçük bir paragraf olmuştu. Hatta sınav esnasında, böyle bir konu yoktu kitaplarda demiştim kendi kendime. Yalnız eve gelip kitabı kontrol ettiğimde yaptığım hatayı anlayabilmiştim.

Değerli meslektaşlarım, benim anlatacaklarım bunlardan ibaret. Umarım yazdıklarım işinize yarar. Hepinize başarılar diler, sınavda hak ettiğiniz puanı almanızı temenni ederim. Sizler de konu ile ilgili yorumlarınızı bizden esirgemezseniz mutlu oluruz. 

 

    Müdür Yardımcılığı Sınavı Android Uygulama


 

 

 

 

 

 

 

Uygulamayı İndirmek için TIKLAYINIZ.

TURKCELL ÜCRETSİZ KAMPANYA

Turkcell Mobil Ödeme Servisimizi kullanarak ilk kez Google Play Store ödemesi yapıyorsanız, 10 TL indiriminiz var! "Google Play" yazıp 2222'ye gönderin, indiriminiz hesabınıza tanımlansın. İndiriminiz ilk ücretli uygulamanızı satın alırken veya uygulama içi satın almanızda kullanılacaktır.


Bu haber 5127 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Öğretmen Haberleri

Öğretmen performans değerlendirme taslak yönetmeliği
 
MEB, Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağını, görüşe açtı
Görüntülenme: 13892 Yorum: 1 Tarih: 23 Şubat 2018 - 18:04
MEB sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı
 
Başvurular 2 Mart'ta başlıyor.
Görüntülenme: 11607 Yorum: 0 Tarih: 19 Şubat 2018 - 14:58
BİLSEM'lere öğretmen alınacak
 
Milli Eğitim Bakanlığı, BİLSEM'lere öğretmen almak için kılavuz yayımladı.
Görüntülenme: 9770 Yorum: 0 Tarih: 8 Şubat 2018 - 18:36
2018 Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı
 
Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı yayınlandı ve paydaşların görüşlerine sunuldu. 15 Şubat 2018 tarihine kadar görüş alınacak taslak yönetmelik sonrasında yayınlanacak.
Görüntülenme: 20763 Yorum: 1 Tarih: 2 Şubat 2018 - 16:29
Yeni MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği (08/06/2017)
 
Yeni yürürlüğe giren Yönetmelikle, 1995 tarihli sosyal ve kültürel yarışmalar ve 2005 tarihli sosyal etkinlikler adındaki iki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.
Görüntülenme: 2329 Yorum: 0 Tarih: 22 Kasım 2017 - 22:58
Adaylık Kaldırma Sınavı Başvuru Ücreti Yatırma Süresi Uzatıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavı başvuru ücreti yatırma tarihinin uzatıldığı ifade edildi. Peki başvuru ücreti yatırma işlemleri hangi tarihe kadar uzatıldı?
Görüntülenme: 1587 Yorum: 0 Tarih: 22 Kasım 2017 - 22:54
Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) 24 Aralık 2017 Saat 10 da...
 
MEB ADAY ÖĞRETMENLERİ (SÖZLEŞMELİ/ KADROLU) ADAYLIK KALDIRMA SINAVI (AKS)
Görüntülenme: 2400 Yorum: 0 Tarih: 27 Ekim 2017 - 22:00
Sözleşmeli eşlerin tayinleri şubatta
 
MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN'in açıklamaları.
Görüntülenme: 4213 Yorum: 0 Tarih: 17 Eylül 2017 - 00:34
Bakandan, okula başlama saatlerine yönelik açıklama
 
Artık okul başlama saatlerini valiler belirleyecek.
Görüntülenme: 2466 Yorum: 0 Tarih: 17 Eylül 2017 - 00:31
MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı.
 
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
Görüntülenme: 2384 Yorum: 0 Tarih: 16 Eylül 2017 - 21:39

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim