Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim.
13 Ocak 2016 - 23:07

Müdür Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

Değerli öğretmenler, eğer yöneticilik sınavlarına girip müdür yardımcısı olmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyup söylediklerimi uygulamanızı tavsiye ederim. Şunu belirtmek isterim ki anlattıklarımı bizzat uygulayarak 2011 müdür yardımcılığı sınavından 94,949 puan aldım. Ve bu puan da sınava girdiğim ilin birinci puanıydı. Tabi müdür yardımcılığı görevine başladıktan 6 ay sonra istifa ettim, o da ayrı mesele.

Öncelikle, kısaca müdür yardımcılığı sınavından bahsedip sonra da çalışma stilimden bahsedeyim. Araştıranlarınız bilir. Müdür yardımcılığı sınavında mevzuat başta olmak üzere Türkçe, İnkılap Tarihi, Anayasa ve güncel konularda sorular gelmektedir. Bu yüzden Türkçe ve tarih öğretmenleri diğer öğretmenlere oranla biraz daha avantajlıdır diyebilirim. Gerçi Türkçe bölümünde olsun, İnkılap tarihi bölümünde olsun öyle çok da zor, ayrıntılı sorular gelmemektedir. Şimdi ‘’müdür yardımcılığı sınavına nasıl hazırlanmalıyım?’’ diyenler için açıklama ve tavsiyelerimizde bulunmaya çalışalım.

Yazarak Çalışın

Evet, değerli öğretmen arkadaşlarım. Müdür yardımcılığı sınavında yüksek puan almak için, yazarak çalışmak şarttır. Çoğu arkadaşımda gördüğüm yanlış çalışma şekli şuydu: Bu arkadaşlar Müdür yardımcılığı sınavı için bir yardımcı kitap alıyor ve bu kitabı bir romanı okurmuş gibi okuyordu. Konuları anladıklarını da sanıyorlardı. Oysa sadece sanıyorlardı. Doğrudur, belki o an anlıyorlardı ama siz de bilirsiniz ki önemli olan bilgiyi anlamak değil, onu hafızada tutup zamanı geldiğinde hayata uyarlamaktır. Sadece okunarak çalışılan bir konunun hafızada kalma süresi bir veya bilemedim iki haftadır. İki hafta sonra ya o konuları hiç hatırlamazsınız ya da yarım yamalak hatırlarsınız. Bu da sizin için pek sağlıklı olmaz.

Gördüğüm ikinci bir hatalı çalışma şekli ise çalışırken sadece önemli yerlerin altını çizmekle yetinilmesiydi. Eğer aldıysanız bilirsiniz. Müdür yardımcılığına sınavına hazırlık kitapları neredeyse 1000 küsur sayfadan oluşmakta. Konulara çalışırken önemli yerlerin altını çizersiniz; ama büyük ihtimalle sonradan o altını çizdiğiniz yerleri sık sık tekrar etmezsiniz. Ders çalışırken önemli yerlerin altını çizmek önemlidir ve çok yararlıdır; ama bana sorarsanız tek başına yeterli değildir.

Ben, müdür yardımcılığı sınavına çalışırken, önce okuyordum. Okurken önemli yerlerin altını çiziyor veya işaretliyordum. Konumu bitirdikten sonra, ajandamı çıkarıp, altını çizdiğim yerleri tek tek yazıyordum. Konu ile ilgili soruları çözmeye geçmeden önce bu yazdıklarımı tekrar okuyor ve sorulara öyle başlıyordum. Bu şekilde bir çalışma sonunda, sıklıkla tüm soruları doğru cevaplandırıyordum. Bir sonraki konuma geçmeden hemen önce ise önceki özetlerimi ajandamdan tekrar ediyordum. Böyle bir çalışma ile bilgiler gerçekten de çok kalıcı oluyor.

Özetlerinizi Sık Sık Tekrar Edin

Okuduğunuz konuların özetini çıkarın yani önemli yerlerin altını çizin dedim; ama bu yeterli değil. Gerekirse o notlarınızı yanınızda taşıyıp her fırsatta tekrar edin. Unutmayın ki tekrar edilmeyen her bilgi unutulmaya mahkûmdur.

Tek Kaynakla Yetinmeyin

Bir kitabı bitirdikten sonra ikinci bir kitaptan da konuları okumanız çok faydalı olacaktır. Mevzuat konuları tüm kaynaklarda aynıdır; ama diğer konular için bu söz konusu değildir. Bir kaynaktan okuyamadığınız bir konuyu başka kaynaktan okuma olasılığınız yüksektir. Ben önce Pegem yayınlarının kitabını altını çizerek okumuştum. Pegem’i bu şekilde bitirdikten sonra ise Yargı yayınlarının kitabını aldım. Ayrıntılı çalışmalarımın hepsini Yargı üzerinde yaptım. Yani özetlerimi filan Yargı’dan derledim.

Sınava Bir Hafta Kala Özetlerinizin Özetini Çıkarın

Son haftaya kadar tekrar ettiğiniz özetlerin çoğunu büyük olasılıkla kavramış olursunuz. Ama yine de özetlerin içinde hala kavrayamadığınızı göreceğiniz kısımlar olacaktır. İşte sadece bu kısımları başka bir yere yazarak öğrenmeye çalışın. Böylelikle hiç eksiğiniz kalmayacaktır.

Ayrıntıları Atlamayın

Benim sınavda kaçırdığım bir soru, sınava hazırlanırken kendimce önemsiz görüp atladığım küçük bir paragraf olmuştu. Hatta sınav esnasında, böyle bir konu yoktu kitaplarda demiştim kendi kendime. Yalnız eve gelip kitabı kontrol ettiğimde yaptığım hatayı anlayabilmiştim.

Değerli meslektaşlarım, benim anlatacaklarım bunlardan ibaret. Umarım yazdıklarım işinize yarar. Hepinize başarılar diler, sınavda hak ettiğiniz puanı almanızı temenni ederim. Sizler de konu ile ilgili yorumlarınızı bizden esirgemezseniz mutlu oluruz.


Bu haber 22779 defa okundu. 2 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Merve 27 Ekim 2021 tarihinde saat 09:47'de demiş ki;

Merhaba, hangi yayını önerirsiniz konu anlatımı için?

20
Zülal YAMANOĞLU 18 Aralık 2019 tarihinde saat 14:58'de demiş ki;

Değerli önerileriniz için teşekkür ederim.

5-11

Diğer Öğretmen Haberleri

Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi TBMM'ye sunuldu
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifimiz TBMM'ye sunuldu.
Görüntülenme: 4023 Yorum: 0 Tarih: 29 Aralık 2021 - 22:24
'Öğretmenler bana 'Ziya öğretmen gözün arkada kalmasın' dedirtti'
 
Ziya Selçuk, "Salgın sürecinde gördük ki öğretmenlerimiz, bir toplumun zor zamanında meseleye nasıl sahip çıkılır, bana 'Ziya öğretmen gözünüz arkada kalmasın' diyerek hep birlikte bir mücadeleyi verdiğimiz nasıl hissettirilir, bunu gösterdiler."
Görüntülenme: 6808 Yorum: 0 Tarih: 4 Temmuz 2020 - 11:16
28 Ekim'de Nöbet ücreti ödenir mi? 29 Ekim'de DYK ödenir mi?
 
Yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte bir resmi tatil daha geliyor. Bu resmi tatilde öğretmenlerin merak ettiği konu ise ek ders ücretinin kesilip kesilmeyeceği konusu oldu.
Görüntülenme: 20915 Yorum: 1 Tarih: 28 Ekim 2019 - 20:37
Milli Eğitim Bakanı'ndan gündeme dair açıklamalar
 
Uzman başöğretmenlik Sınavı yapılacak mı? Alan değişikliği başvuruları alınacak mı? Öğretmen ataması yapılacak mı?
Görüntülenme: 16784 Yorum: 0 Tarih: 27 Ekim 2019 - 18:39
3.200 sözleşmeli öğretmen, kadroya geçiyor
 
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü, 3200 sözleşmeli öğretmenin kadroya geçiş kararnamesinin illere gönderildiğini açıkladı
Görüntülenme: 3214 Yorum: 0 Tarih: 22 Ekim 2019 - 22:24
Öğretmenlerin Kasım ayı Mesleki Çalışma Programı yayımlandı
 
Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki ve alan gelişimlerinin desteklenmesine yönelik etkinlik temelli uygulamaya dayalı yeni bir mesleki gelişim programı hazırlanmıştır.
Görüntülenme: 18077 Yorum: 1 Tarih: 18 Ekim 2019 - 22:35
Hizmet içi eğitime katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi, ödenmez mi?
 
Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karara göre valilikçe düzenlenen eğitsel etkinliğe kursiyer olarak katılan öğretmenlere ek ders ücreti ödenemez.
Görüntülenme: 8224 Yorum: 0 Tarih: 15 Ekim 2019 - 22:49
MEB 2019/8 sayılı 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi yayımlandı
 
MEB koordinesinde 2019 yılında yapılacak Öğretmenler Günü kutlama ve etkinliklerine ilişkin “Öğretmenler Günü Genelgesi” yayınlandı.
Görüntülenme: 11499 Yorum: 0 Tarih: 15 Ekim 2019 - 22:26
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim