Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > İnkılap Tarihi Soruları Test > Milli Mücadele(Muharebeler Dönemi) Testi 2

Soru 2
Falih Rıfkı Atay' ın Mustafa Kemal Atatürk' ün yaşamını ve Kurtuluş Savaşı' nı anlattığı anı türündeki eseri aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 3
Kurtuluş Savaşı’nda, Türk kuvvetleriyle savaş yapmadan, işgal bölgelerini boşaltan devlet aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 4
İstanbul Hükümeti’nin TBMM’yi ilk olarak resmen tanıması aşağıdakilerden hangisiyle gerçekleşmiştir ?
Soru 5
I. Amiral Bristol Raporu
II. Wilson İlkeleri
III. Paris Barış Konferansı

Yukarıdakilerden hangilerinde Batı Anadolu’daki katliamdan Yunanistan’ın sorumlu olduğu belirtilmiştir ?
Soru 6
TBMM Hükümetini tanıyan ilk büyük Avrupa devleti hangisidir ?
Soru 7
Çerkez Ethem ayaklanması aşağıdakilerin hangisi öncesinde bastırılmıştır ?
Soru 8
I. İnönü Savaşı’ndan sonra TBMM’nin de Londra Konferansı’na katılmasını sağlayan devlet aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 10
Aşağıdakilerden hangisi azınlıkların cemiyet kurma çalışmalarında güç aldıkları belgedir ?
Soru 11
Aşağıdakilerden hangisi ile Doğu sınırımız kesin şeklini almıştır ?
Soru 13
Aşağıdakilerden hangisi, Kurtuluş Savaşı sırasında imzalanmamıştır?
Soru 14
Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nda “Siz orada yalnız düşmanı değil, ulusun makûs talihini de yen-diniz.” ifadesini içeren telgrafı, kazandığı zafer ne-deniyle kime göndermiştir?
Soru 15
I. İtalya
II. Rusya
III. İngiltere

Yukarıdaki devletlerden hangileri Misakımillî’nin ilanına tepki göstermiştir?
Soru 16
Millî Mücadele’den sonra yapılan ilk iktisat kongresi hangi ilimizde ve hangi yılda yapılmıştır?
Soru 18
Millî Mücadele Dönemi’nde Batum’un belirli koşullarla Gürcistan’a bırakılmasını içeren antlaşma aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 19
1882-1964 yılları arasında yaşayan; Kurtuluş Savaşı başlayınca Anadolu’ya geçerek Millî Mücadele’ye katılan; 1950-1954 yılları arasında milletvekili olan; Ateşten Gömlek, Türk’ün Ateşle İmtihanı, Dağa Çıkan Kurt gibi romanlarında Kurtuluş Savaşı’nı işleyen yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 20
Aşağıdakilerden hangisi TBMM tarafından 1920 yılında imzalanan antlaşmalardan biridir?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

serdar 18 Şubat 2016 tarihinde saat 01:03'de demiş ki;

soru 4 yanlılş

7-9
admin 20 Aralık 2014 tarihinde saat 14:21'de demiş ki;

Size göre Doğrusu nedir hocam ? Doğu Sınırı iiçin not => http://www.guncelakademi.com/dogu-sinirimiz-hangi-antlasmayla-cizildi--n92.html

26-8
eemreyilmaz21 18 Aralık 2014 tarihinde saat 21:49'da demiş ki;

hocam 1. soru yanlış.

9-12

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim