Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Soru 1
Mecburi öğrenim çağında olup da belirli zaman içerisinde okula yazdırılmayan çocukları, okul müdürleri kendiliklerinden okula kaydeder ve devam ettirilmesini veli yahut vasi veya aile başkanlarına bildirirler. Yapılan bildiriye rağmen gelmeyen öğrenciler hakkında nasıl bir işlem yapılır?
Soru 2
"Öğretmenler kanunlarla kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı herhangi bir görevle yükümlü tutulamazlar." ibaresi hangi kanunda belirtilmiştir?
Soru 3
Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 222 sayılı ilköğretim ve eğitim kanununa göre(Ortaöğretim) en fazla kaç öğrenci olur?
Soru 4
222 sayılı kanuna göre öğretmen ve müdürlerin oturmaları için yapılmış konutların kira bedellerini kim belirler?
Soru 5
222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununa göre okula gelir sağlamak için okula tahsis edilen tarlanın büyüklüğü en fazla kaç dekar olabilir?
Soru 6
Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun yapılandırılmasıyla oluşan eğitim kademeleri nelerdir?
Soru 7
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı hangi yaş aralığını kapsar?
Soru 8
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı ne zaman başlar?
Soru 9
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı ne zaman biter?
Soru 10
Nüfusun az veya dağınık olduğu yerlerde; köyler gruplaştırılarak, merkezi durumda olan veya durumu uygun bulunan köylerde ilköğretim bölge okulları ve bunlara bağlı pansiyonlar açılabilir. Bu gibi gruplaş tırmanın mümkün olmadığı durumda nasıl bir uygulama yapılır?
Soru 11
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre mecburi öğrenim çağını bitirdiği öğretim yılı sonuna kadar ilköğretim okulunu bitiremeyen çocukların durumları ile ilgili nasıl bir işlem yapılır?
Soru 12
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Nüfus hüviyet cüzdanı bulunmayan veya henüz nüfus kaydı yaptırılmamış bulunan çocukların okula kayıt işlemleri nasıl yapılır?
Soru 13
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Soru 14
İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre, öğretim yılının başlaması, yarıyıl tatili ve ders kesimi tarihlerinin göz önünde bulundurularak hazırlanan çalışma takvimi kimin onayı ile yürürlüğe girer?
Soru 15
Uygulama bahçesinin işletilmesi için gerekli olan tohum, fidan ve tarım araçları nasıl karşılanır?

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

GY - GK Soruları


Eğitim Bilimleri


ÖABT (Alan Bilgisi)


KPSS A Lisans


ÖSYM Soruları


Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim