Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


Eğitim Bilimleri


ÖABT (Alan Bilgisi)


KPSS A Lisans


Diğer Notlar


Malala Yusufzay Kimdir ?

11 Ekim 2014

1997'de Pakistan'da dünyaya gelen Malala Yusufzay, ülkesinin Svat Vadisi olarak bilinen bölgesinde yaşamaktadır. Genç yaşında kendisini eğitim ve kadın hakları konularına adayan Malala Yusufzay, ülkesinde sembol bir isim olarak öne çıkmaktadır.
Hırslı bir aktivist olarak bilinen Malala Yusufzay, Pakistan hükümeti tarafından 2011 yılında "Ulusal Barış Ödülü" ile onurlandırılmıştır.Dünya çapında ilk defa BBC'nin Urdu dilinde servis yapan yayınıyla tanınan Malala Yusufzay, Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlattığı günlükleriyle tüm dünyanın gündemine oturmuştur.New York Times gazetesinin hazırladığı belgeselde kendisine yer bulma şansı yakalayan Malala Yusufzay, ABD Başkanı Obama ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede de bölgesinin sıkıntılarını dünya siyasetine anlatma fırsatı yakalamıştır.
2012 yılında Taliban militanlarının saldırısına uğrayan Malala Yusufzay başından ve boynundan vurularak yaralanmıştır. Bu saldırı öncesi Pakistanlı kızların eğitim haklarıyla ilgili yaptığı çalışmalar sebebiyle, Taliban'ın ölüm listesinde bulunan Malala Yusufzay, önce BAE sonrasında da İngiltere'de tedavi edilmiştir.
       İngiltere’de yaşayan Malala çektiği zorlukları “Ben Malala” adlı otobiyografik kitabında anlattı. 
Malala aynı zamanda 2013’te Avrupa Parlamentosu Saharov insan hakları ödülüne layık görüldü.
       2014 yılında  Nobel Barış Ödünü
Kailash Satyarthi ile beraber almıştır.
 

Bu not 5256 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim