Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


KPSS Coğrafya nasıl çalışılır?

18 Ağustos 2015


Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

Ülkemizin öğretmen istihdam konusunda yapılan hatalar siz öğretmen arkadaşlarımızın verimli çağlarını kütüphanelerde, dershanelerde ve evlerine kapanarak, sizlerin öğretmenlik bilginizi ölçen (idda edilen) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) çalışmanızı istemektedir. Bu gerçeği değiştirmek elbette mümkündür fakat bizim amacımız mevcut sistemde  www.guncelakademi.com olarak size ne kadar faydamız dokunabilir. Bu amaçla hazırlamış olduğumuz bu yazı sadece  Genel Kültür Testinde önemli bir yer tutan “Coğrafya” kapsamındaki 18 soruyu etkili bir şekilde çözebilmeniz amacıyla hazırlanmışır.

Coğrafya çalışmaya başlamadan önce konu başlıklarını görmemiz bizim konu hakimiyetimizi ve planlama gücümüzü arttıracaktır. Hemen konu başlıklarına bakacak olursak;
■  Coğrafi Konum ve Türkiye’nin Coğrafi Konumu, (Temel konudur kesinlikle bilinmesi gerekir.)
■  Türkiye’nin Yer şekilleri ve Özellikleri,(Görsel ve akrostiş temelli çalışmayı gerekli kılar)
■  Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü, (Ezber konuların yanında ilk konu temelidir.)
■  Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme, (Son yıllarda bu alandan güncel coğrafya bilgileri gelmektedir)
■  Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası,
■  Türkiye’de Madenler, Enerji Kaynakları ve Sanayi,(Kesinlikle dilsiz haritalar ve fiziki haritadan faydalanılmalıdır.)
■  Türkiye’de Ulaşım, Ticaret ve Turizm ve (Son yıllarda güncel projeler soru olarak gelmektedir. Bu konuda sitemizden destek alabilirsiniz)
■  Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri bölümlerinden oluşmaktadır. (Bu alan tekrar mahiyetinde çalışılabilir. Sınava yakın mutlaka bu alan tekrar edilmelidir.)

KPSS Coğrafyada bir kaynak nasıl olmalıdır ?

Konuların sınav formatına uygun ve soru çözümünü kolaylaştıracak bir şekilde ele 
alınmasına ve bilgilerin açık ve anlaşılır bir dille ifade edilmesine, bilginin resim, şekil, şemalarla 
somutlaştırılmasına, kavram haritaları, tablolar, grafik ve etkinliklerle akılda kalıcı biçimde 
sunulmasına özen gösterilmiş olmalıdır. Ayrıca almış olduğunuz kaynakta boş Türkiye haritaları(Dilsiz harita) ile yer, yön dağılış vs. bilgilerinizi uygulama olanağı veren kaynaklar seçmenizdir.
Ayrıca her ünitenin sonunda, 
■  özet, 
■  etkinlik,
■  bulmaca, 
■  çözümlü testler,
■  cevaplı testler ve
■  çıkmış sorulara; yer vermiş olmalıdır.
Tavsiyem: Yediiklim, Pegem bu istekleri karşılayabilecek formatta fakat sizin öğrenme yönteminiz kaynak seçimini etkilediğini unutmayınız. Ayrıca bu işe yazar olarak gönül vermiş Kemal Arslan hocamızıda takip etmenizi önerebilirim. Özgün çalışmalarıyla farklı bir kişilik.

Coğrafya çalışmaya başlamadan önce nasıl bir plan hazırlamalıyım?

Kpss de çalışacak olduğunuz diğer derslere bakıldığı zaman coğrafya bireysel olarak yapabileceğiniz alanlardan biridir. Çalışma planınızı tamamen kendinize uygun olarak planlayın.Planlama sırasında sözel dersten sonra sayısal ders koymayı unutmayınız. Matematik ve coğrafya bu konuda birbirini tamamlayan ders ikilisidir. Planınızda bu dersleri arka arkaya koyabilirsiniz. Zorlandığınız konularda sitemiz ve youtube kanalımız üzerinden videolardan destek alabilirsiniz. (http://www.guncelakademi.com/videolar)
 

Facebook gruplarındanda önemli bilgiler edinebilirsiniz. Kurmuş olduğum sayfambeni buradan takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/2016kpsscografya 

2001-2013 yılları arasında çıkmış soru analizleri aşağıda verilmiştir
 

 

 


Bu not 6169 defa okundu. 1 yorum yapıldı.
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim