Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Tarih > Karma Test 8

Soru 1
Avrupalılarca "Mavi camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılan ve Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından yapılan Osmanlı camisi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 2
Mustafa Kemal'in “Altın Kılıç” madalyası ile ödüllendirildiği başarısını aşağıda olaylardan hangisiyle elde etmiştir?
Soru 3
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başkentini yeniden planlamak ve düzenlemek için 1928 yılında bir yarışma düzenlenmiştir. Düzenlenen yarışmaya katılan bütün plan ve tasarımlar bizzat Atatürk tarafından da incelendi. Yapılan değerlendirmenin sonucunda seçilen ünlü mimar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 4
İtalyan birliğinin sağlanmasını başaran “Carbonari” örgütünü örnek alarak kurulan cemiyet aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 5
1 Mart 1921’de imzaladıkları dostluk antlaşması ile TBMM’nin varlığını tanıyan ilk Müslüman devlet aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
Mustafa Kemal 1905 yılında ilk görev yeri olan Şam’da kurmuş olduğu Vatan ve Hürriyet adlı derneğin adını esinlendiği yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 7
Mustafa Kemal’e göre “Türk milletinin yıllardan beri beklediği ses” olarak tanımladığı yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 9
TBMM’ye ilk zaferini hediye eden ve Doğu Anadolu’da “Şark Fatihi” olarak anılan ünlü komutan aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 10
Yunanların “Taaruz-i keşif” olarak nitelendirdikleri savaş aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
Yunan işgaline uğramasından sonra Meclis kürsüsünün siyah örtüyle kaplanmasında aşağıda verilen şehirlerden hangisi etkili olmuştur?
Soru 12
Aşağıdakilerden hangisi Millî Mücadele’de döneminde Batı Cephesine cephane taşıma hattı olarak kullanılmış ve Ankara’ya Mustafa Kemal ile görüşmeye gelenlerin de kullandıkları İstiklal Yol'u olarak nitelendirilen yolun geçtiği yerlerden biri değildir?
Soru 13
Halide Edip'in Kurtuluş Savaşı yıllarında onbaşı, çavuş,başçavuş, rütbelerinde ordu hizmetinde çalıştığı dönemde yaşadıklarını anlattığı anı türündeki kitabı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 14
Avustralyalı Heinrich Krippel tarafından yapılan Atatürk’ün ilk heykeli 1926 yılında konulduğu yer aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 15
“Soğuk Savaş” deyimini ilk kez kullanan ABD’li ekonomist ve devlet adamı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 16
Mavi Kelebeğin İzinde adlı belgesel aşağıda verilen ülkelerin hangisinde gerçekleştirilen katliamı anlatmaktadır?
Soru 17
ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in 1973’te gerçekleştirdiği “Mekik Diplomasisi” aşağıdaki sorunlardan hangisinin çözümüne yönelik bir girişimdir?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer Tarih Testleri

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Benzer Testler

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim