Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Genel Kültür ve Güncel Bilgiler > Genel Kültür Soruları Testi 24

Soru 1

Adının anlamı Arapça'da “Yunan Tavuğu”, Yunancada “Fransız Tavuğu”, Fransızcada ise “Hint tavuğu” olan hayvanın bizdeki adı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2

Orta Çağ'da vebadan kaçan bir grup gencin, gittikleri kırsal yerde anlattıkları, 10 günü kapsayan kurgu hikâyelerinden oluşan Bocaccio’nun ünlü kitabı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 3
Türkiye’de İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki kıtlığın sembolü olan belgenin adı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 4
Grand Slam turnuvalarında tek bayanlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 5
Dünya Kültür Mirası Listesi'nde de yer alan 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşan Dünyanın en büyük tapınağı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
İnsandan Sonra Yaşam belgeseline de konu olan 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 7
Dünya şekil olarak ekvatorda daha şişkin olduğu için, ekvator noktası ve yakınında bulunan yerler dünyanın merkezinden daha uzaktır. Dünyanın merkezine en uzak olan nokta aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 8
Güneş sistemindeki hangi gezegen halkalara sahiptir?
Soru 9
Ülkemizde "Devlet Sanatçısı" unvanını alan ilk isim aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 10
Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. Başbakanı Dr. Refik Saydam hangi hastalığa karşı geliştirdiği aşı ile tıp literatürüne geçmiştir?
Soru 11
Ekim 2014 yılında İstanbul'da "Her Yer Mustafa, Her Yer Kemal" adlı Atatürk sergisini açan Dünyaca Ünlü Ressam aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 12
Ocak 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te 17 kişinin ölümüne yol açan ve 50'ye yakın ülkeden devlet başkanının katılımıyla gerçekleştirilen "Cumhuriyet Yürüyüşü" hangi terör saldırına karşı bir tepkidir?
Soru 13
Ocak 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı sarayında tarihteki 16 Büyük Türk Devletinin temsili askerlerinin karşılama merasimi yaptığı ilk devlet başkanı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 14
Anayasa Mahkemesi Başkanı aşağıdaki isimlerden hangisidir?
Soru 15
Türkiye’nin ilk Nükleer Santrali olan Akkuyu aşağıdaki şehirlerden hangisindedir?
Soru 16
2015 Rusya'da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonasında erkeklerde şampiyon olan Türk Sporcu aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 17
2012 yılında BM'de "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsünü kazanan Filistin'i 2015 yılında tanıyan son devlet aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 18
Dünyanın tek "Kıtalararası Bisiklet Turu" olan 51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunu aşağıdaki sporculardan hangisi birinci sırada tamamlamıştır?
Soru 19
'Türk Einstein"ı olarak tanınan ve 1975 yılında özel kanunla ilk ve tek "Türkiye Cumhuriyeti Profesörü" unvanı verilen, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak, 28 yaşında Yale Üniversitesi'nde "tam profesör" olan, Dünyada moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 20
2015 yılında hayatını kaybeden "Teneke Trampet" adlı romanı bulunan, Nobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer Genel Kültür ve Güncel Bilgiler

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

hayat desan 6 Eylül 2019 tarihinde saat 11:59'da demiş ki;

çok güzel bir testi yanlışlarım fazlaca da olsa da onların doğrularını sizin sayenizde öğrendim belki yarın bu bilgileri unutsam bile bu gün bu bilgiler aklımda kalacağı için size teşekkür ediyorum.

2-1
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim