Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Genel Kültür ve Güncel Bilgiler > Genel Kültür Soruları Testi 23

Soru 1
“Yumuşak güç” ve “akıllı güç” kavramlarını uluslararası ilişkiler literatürüne kazandıran teorisyen aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 2
Rönesans Dönemi sanatçılarından olan, resim ve heykel konularında eserler veren, Sistine Kilisesi’nin Duvar Fresklerini boyayan Pietra Heykeli, Davut Heykeli, Atlas Heykeli gibi yapıtların sahibi olan sanatçı kimdir?
Soru 3
Aşağıdaki ülkelerden hangisi, başkentiyle aynı ismi taşır?
Soru 4
1840-1917 yılları arasında yaşamış; bazı eleştirmenlerce heykel sanatının gelmiş geçmiş en büyük portrecisi kabul edilen, Düşünen Adam, Öpüş, Havvla gibi eserleriyle bilinen ünlü Fransız heykeltraş aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 5
* Kubizm akımının kurucusudur.
* Resim, heykel, seramik gibi farklı alanlarda çalışmıştır.
* Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst adlı yapıtı dünyanın en pahalı tablosu kabul edilir.
Yukarıda bilgileri verilen ve "Guernica" eseriyle de bilinen ünlü İspanyol Ressam aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
1928 yılında İstanbul’da doğan, Türk fotoğrafçılığının uluslararası alanda ün kazanmış temsilcilerinden olan ve 2010’da Amerikan Lucie Vakfı tarafından Hayat Boyu Başarı Ödülü verilen “İstanbul’un Gözü” lakaplı fotoğraf sanatçısı kimdir?
Soru 7
Cumhuriyet döneminde yaşamış, devlet sanatçısı unvanı olan, yapıtları arasında Gılgamış Operası, Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı olan Cumhuriyet Dönemi klasik müzik ünlü bestecisi kimdir?
Soru 8
Cumhuriyet döneminde yaşamış, Türk mizahına yön veren karikatür sanatçılarından biri olarak kabul edilen, Karikatür Derneğinin kurucularından olan ve özellikle Abdülcanbaz tiplemesiyle tanınan karikatür sanatçısı kimdir?
Soru 9
................Kırgız Türk edebiyatının dünyaca tanınmış yazarıdır. Eserlerinde aşk, doğa ve vatan sevgisi geniş yer tutar. ............adlı romanı, Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın paylaştığı aynı adlı filme de konu olmuş, aşk konulu unutulmaz eserlerinden biridir.
Yukarıda boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
Soru 10
Kuvvet kullanımını evrensel düzeyde yasaklayan ilk uluslararası belge aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
“Stratejik derinlik” kavramı aşağıdaki Türk Devlet Adamlarından hangisi tarafından ortaya atılmıştır?
Soru 12
Cumhuriyet döneminde yaşamış, 1953’te Milano’da La Scala’ya çıkan ilk Türk sanatçısı olan ve 1988 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen dünyaca ünlü Türk soprano kimdir?
Soru 14
Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen “Yüzbaşının Kızı” adlı yapıtın yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 15
XVIII. yüzyılda yaşamış, Saraydan Kız Kaçırma, Figaro’ nun Düğünü, Sihirli Flüt, Don Giovanni gibi operalar, pek çok konçerto, senfoni vb. bestelemiş olan ve 5 No’lu La Majör Konçertosu’nun üçüncü bölümü Türk Marşı olarak bilinen Avusturyalı besteci aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 16
Don Kişot'un yazarı dünyaca ünlü romancı Cervantes. "Yüzyılların gördüğü en büyük savaş" olarak nitelendirdiği hangi savaşta Osmanlı’ya karşı savaşta yer almıştır?
Soru 17
* Abdülaziz'in yaverliğini yapmıştır.
* Tanzimat Dönemi’nde bilim, felsefe, edebiyat eleştirisi, biyografi alanlarında eser vermiş sıra dışı bir Osmanlı aydınıdır.
* “Türk edebiyatının ilk denemecisi”, “ilk Türk materyalist”, “ilk biyografici”, “ilk eleştirmen” gibi sıfatlarla anılır.
Yukarıda bilgileri verilen ve 35 yaşında bileklerini keserek hayatına son veren, bilimsel deney gibi gerçekleştirdiği intiharı, o zamana kadar intihar kavramına yabancı olan Osmanlı toplumunda ve basında geniş yankı bulan isim aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 18
Mescid-i Haram’ın yakınlarında bulunan, Hz. Muhammed’in doğduğu ev günümüzde ne olarak korunmaktadır?
Soru 19
Yazdıklarının gücünü azaltacağını öne sürerek Nobel ödülünü reddeden, “Bulantı” ve “Duvar” kitaplarının yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 20
1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren ünlü fotoğrafın adı aşağıdakilerden hangisidir?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer Genel Kültür ve Güncel Bilgiler

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim