Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


İstiklal Madalyalı illerimiz ve ismi değişen önemli iller hangileridir?

7 Aralık 2014

İstiklal Madalyalı illerimiz ve ismi değişen önemli iller hangileridir? 


Ülkemizde Gazi Antep, Kahraman Maraş ve Şanlı Urfa illeri unvanları sonradan almışlardır. Bu unvanlar kanun ile verilmiştir. Bu illerin eski isimleri yalnızca Antep, Maraş ve Urfa’dır. Bu illerin kurtuluş mücadelesinde sergiledikleri olağan üstü kahramanlık sonucunda Gazi, Şanlı ve Kahraman unvanları verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Gazi Antep

Bu şehir I. Dünya Savaşının ardından kuşatılmıştır. Ancak burada yaşayan halk ordudan yardım dahi almadan kendi güçleri ve azimleri ile Fransızları topraklarından kovmuşlardır. Kurtuluş mücadelesi sonrası Atatürk bu kahramanlığa kayıtsız kalmamış ve meclise bu ile Gazi unvanı verilmesini önermiş ve kabul edilmiştir. 1921 senesinde Antep, Gazi unvanını alarak Gazi Antep olmuştur. 7 Şubat 2008 tarihinde çıkarılan 5734 sayılı kanunla geçmişte gösterdiği kahramanlıktan  Gazi ilimize İstiklal Madalyası verilmiştir. Gazi unvanı alan 3 kişi ve kurum vardır. Bunlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM ve Gaziantep'tir. 

Kahraman Maraş

Buranın hikayesi de tıpkı Gazi Antep gibidir. I. Dünya savaşı esnasında işgale uğrayan Maraş topraklarındaki halk kendi iradesiyle düşmanı kovmuştur. 1925 senesinde Meclis şehre İstiklal Madalyası iletmiştir.7  Şubat 1973’te ise Kahraman unvanını şehre takdim etmiştir.

Şanlı Urfa

Şanlı Urfa ilk olarak İngilizlerin kuşatmasında kalmıştır. Oradan İngilizlerin çekilmesiyle birlikte bu sefer Fransızların işgali altında kalmışlardır. Bu durumdan bıkan halk ise Urfa Müdafaa- i Hukuk Cemiyeti kurmuştur. Bu cemiyet ile birlikte güç toplayarak düşmanla mücadele etmişlerdir. Ordudan hiç yarım gelmemiştir. Çünkü eğer Türk askeri oraya gelseydi Fransa ile resmi savaş çıkacaktı. Bu anlamda tek başına mücadele eden cemiyet ve halk düşmanı topraklarından kovmuştur. 12 Haziran 1984’te ise şehre Şanlı unvanı verilmiştir.


İnebolu ise 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla İnebolulu kayıkçıların gayretleri ve başarıları nedeniyle beyaz şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. Madalya, İnebolu Belediyesi’nde muhafaza edilmektedir. Her yıl 9 Haziran'da tören alanında istiklal madalyası ile birlikte verilen berat açılıp okunur.

 
 

Bu not 28790 defa okundu. 4 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

mehmet 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 14:35'de demiş ki;

tablo başarılı olmuş tebrikler. diğer yazılar unutulsa bile tablo akılda kalıcı.isim değişikliği veriliş tarihi artarken madalya azalıyor akılda kalması açısından güzel sıralanmış

22-12
ali 5 Temmuz 2015 tarihinde saat 13:27'de demiş ki;

burdan bir soru geldi hocam teşekkürler emeğinize sağlık...

20-27
ezgi 5 Temmuz 2015 tarihinde saat 13:26'da demiş ki;

:) İstiklal madalyası alan ilk ilimiz gibi bir soru çıktı buraya son gün bakmıştım tablo aklımda kalmış teşekkür emin olmak için tekrar baktım doğru yapmışım :D

13-16
Başarılı 29 Aralık 2014 tarihinde saat 02:03'de demiş ki;

sayenizde deneme de çıktı yaptım. :)

21-10
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim