Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Tarih > İlk Türk-İslâm Devletleri ve Beylikler Testi 1

Soru 2
Karahanlılarda görülen,
I. Resmi dilin Türkçe olması
II. Adalet işlerinin kadılar tarafından yürütülmesi
III. Uygur alfabesinin kullanılması
IV. Posta teşkilatının kurulması
V. İslamiyet’in kabul edilmesi gibi özelliklerden hangileri, bu devlet döneminde Türk kültürünün korunduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir?
Soru 3
Büyük Selçuklularda ordu komutanları ve atabeyler Türk idi. Buna karşın sivil yöneticiler, özellikle vergi işleriyle ilgilenen memurlar İranlılardan oluşuyordu.
Aşağıdakilerden hangisi bu uygulamanın Selçuklular açısından ortaya çıkardığı sonuç olarak gösterilebilir?
Soru 4
Karahanlılar döneminde Türk-İslam edebiyatına ait ilk önemli eserlerin yazılmasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?
Soru 5
Bizans'ın Türkleri Anadolu'dan atamayacağını anlaması ve Türklerin Anadolu'ya kesin olarak yerleşmesi, aşağıdaki savaşlardan hangisinin sonuçlarından biridir?
Soru 6
Ortaçağda görülen Haçlı Seferleri'nin aşağıdaki sonuçlarından hangisi doğu-batı ticaretinin gelişmesinde etkili olmuştur?
Soru 8
Anadolu Selçuklu Devleti'nde yönetimde "Ülke hanedanın ortak malıdır." anlayışı sürdürülmüştür. Aşağıdakilerden hangisi, bu duruma bir kanıt olarak gösterilebilir?
Soru 10
Aşağıdakilerden hangisi Malazgirt Savaşı'ndan sonra kurulan ilk Türk beyliklerinden biri değildir?
Soru 11
Türkçe aşağıdaki Türk beyliklerinden hangisi döneminde resmi dil olarak ilan edilmiştir?
Soru 12
Aşağıdaki olaylardan hangisi sonucunda Türkler, Abbasi halifesini koruyuculuğu altına almiştir?
Soru 13
Aşağıdaki devletlerden hangisi ilk Türk İslam devletleri arasında sayılamaz?
Soru 14
Aşağıdakilerden hangisi Büyük Selçuklu Devletinin yıkılması sonucunda, ortaya çıkan devletlerden biri değildir?
Soru 15
Aşağıda verilen savaşlardan hangisinin iki Türk devletinden birinin kuruluşuna, diğerinin de yıkılışına yol açtığı söylenebilir?
Soru 16
Selçuklu şehzadelerini devlet yönetimi konusunda yetiştirmek amacıyla görevlendirilen kişilere verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 17
Gazneli Devleti’nin İslâm tarihindeki en önemli özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 18
Aşağıdaki Türk devletlerinden hangisi Mısır’da kurulmuştur?
Soru 19
Uygurların yıkılması üzerine Doğu Türkistan’da, Korluk, Yağma ve Çiğil Türkleri tarafından kurulan Türk devleti aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 20
Tuğrul ve Çağrı beyler döneminde 1015–1040 yılları arasında Anadolu’ya yapılan seferlerin amacı aşağıdakilerden hangisidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

kış güneşi 24 Şubat 2016 tarihinde saat 12:50'de demiş ki;

emeğiniz için tşk...sorular güzel hazırlanmış.

6-7
eemreyilmaz21 18 Aralık 2014 tarihinde saat 12:10'da demiş ki;

sorular iyi beğendim

11-12

Benzer Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim