Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


G20 nedir, hangi ülkelerden oluşur?

20 Aralık 2014

G20 nedir ?

G20, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği komisyonu'ndan oluşur.Bunlar: ABD, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu'dur.

    G20'ye üye 19 ülkenin hepsinin milli geliri dünyada ilk 31'de yer alır. Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20'de bulunmaz. Birçok AB ülkesi de, G20'de bağımsız olarak değil sadece AB Komisyonu olarak temsil edilir.

G20, 26 Eylül 1999'da, G7 maliye bakanları zirvesinde kuruldu. G20, uluslararası finansal sistemle ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmak ve işbirliği yapmak için kurulmuş bir forumdur.

 Dönem Başkanlığı ne anlama gelmektedir ?
-  
 G-20'nin temel yönlendirme mekanizması olan üçlü yapı (Troyka) içerisinde yer alabilir. Troyko, Bir önceki, mevcut ve bir sonraki dönem başkanlarından oluşur.
-   
Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapabilir.
-   K
üresel ekonomik gündeme doğrudan yön verme imkanına sahip olabilir.  


Not: G20’nin özel sektör ayağını oluşturan B20’nin amacı, küresel ekonomik sorunlara küresel ölçekte bir işbirliği içinde iş dünyasının  cevaplarını aramak ve önerilerini derleyerek bu çıktıları G20 liderlerine iletmektir.


 


Bu not 7074 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim