Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


eTwinning nedir?

26 Şubat 2018

eTwinning Faaliyeti, katılımcı ülkelerin öğretim programlarını destekleyici nitelikte, bilişim teknolojilerinin yaygın olarak kullanıldığı, farklı Avrupa ülkelerinin öğretmen ve öğrencilerinin internet üzerinden ortak projeler geliştirmesini olanak sağlayarak, bilgi paylaşımını ve kültürler arası diyaloğu geliştirmeyi hedefleyen Avrupa Komisyonu destekli bir faaliyettir.

2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+’a sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 30 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 36 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

eTwinning Faaliyeti, Avrupa’da 33 ülke tarafından Türkçe dâhil 25 dilde yürütülmektedir. Projede yer alan ülkeler: Türkiye, Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsviçre, İsveç, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır. Ayrıca 2013 yılında Avrupa Birliği’ndeki ülkelerle yakın çevrede yer alan ülkeler arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi amaçlayan eTwinnning Plus kapsamında Doğu Ortaklığı içinde yer alan Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve Avrupa Akdeniz Ortaklığı (EUROMED)’nın parçası olan Tunus faaliyete dahil edilmiştir. 

eTwinning Faaliyeti’nin amaçları:

Avrupa’daki öğretmen ve öğrencilerin iletişim kurabileceği güvenli bir sosyal paylaşım ağı oluşturmak,
Katılımcı öğretmenlere ve okullara BT kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik teknik ve pedagojik destek sağlamak,
Öğrencilerin yabancı dil öğrenme süreçlerini desteklemek,

Bilişim Teknolojilerinin pedagojik ve işbirliği amaçlı kullanımını desteklemek için öğretmenlere ihtiyaç duydukları eğitimleri sağlamak,

Okulların Hayat Boyu Öğrenme Programı Comenius Faaliyeti’ne katılımlarını destekleyen iletişim alt yapısını oluşturmak.

Türkiye’den eTwinning faaliyetine kayıtlı öğretmen sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sayının ülkemizin toplam öğretmen sayısına oranı dikkate alındığında değişime öncülük edecek %3’lük seviyeye ulaşıldığı söylenebilir. Bu nedenle, eTwinning Türkiye faaliyetlerinin aktif birer üyesi olan öncü öğretmenlerimiz, eTwinning faaliyeti ile bilişim teknolojilerini derslerinde aktif olarak kullanarak, Genel Müdürlüğümüz tarafından başlatılan Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) projelerinin hedeflenen sonuca ulaşmasında önemli katkı sağlayacaklardır. eTwinning, FATİH projesiyle hedeflenen paradigma değişiminin gerçekleşmesinde etkin rol oynayabilecektir.


Bu not 1294 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim