Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


II. Dünya Savaşı öncesi yapılan konferanslar

31 Mayıs 2015

1) CASABLANCA KONFERANSI: Almanya, Japonya ve İtalya kayıtsız şartsız teslim oluncaya kadar mücadeleye devam edilecek. Balkanlarda ikinci cephenin açılmasını mümkün kılmak için, Türkiye’nin de savaşa katılması konusunda gerekli askerî hazırlıklar yapılacak.

2) WASHİNGTON (TRİDENT) KONFERANSI: Türk hava alanlarından yararlanmak için gerekli hazırlıklar yapılacak

3) QUEBEC KONFERANSI: Konferansta Churchill, ikinci cephenin Fransa yerine Türkiye’de açılmasında çok ısrar etmiş fakat görüşünü kabul ettirememiştir. İkinci cephe Fransa’da Normandiya kıyılarında açılacak ve bunun hazırlanması sorumluluğu da Amerika’da olacak.

4) I. MOSKOVA KONFERANSI: “Savaş sonrası düzen” için yapılan ilk toplantı olarak kabul edilmektedir.

5) KAHİRE KONFERANSI: II. Dünya Savaşı’ndan sonra Uzak Doğu’daki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla tonladı.

6) TAHRAN KONFERANSI: İkinci cephe ile ilgili olarak Türkiye’nin de savaşa katılmasına karar verilmiştir.

7) II. MOSKOVA KONFERANSI: Toplanma amacı Balkan topraklarında nüfuz alanlarının paylaşımıdır. Montreux Sözleşmesi’nin değiştirilmesi de kabul edilmiştir.

8) YALTA KONFERANSI: Birleşmiş Milletler’in kurulması da kabul edilmiş ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin temel ilkeleri belirlenmiştir. Buna göre 1 Mart 1945’e kadar ortak düşmana savaş ilan etmiş olanların üyeliğe alınmalarına karar verilmiştir. Bu karar üzerine Türkiye simgesel olarak 23 Şubat 1945’te Almanya ve Japonya’ya savaş ilan etmiştir.

9) SAN FRANCİSCO (BM) KONFERANSI: Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı toplam 51 devlet temsilcisinin katıldığı bu konferans, Birleşmiş Milletler’in kurucu antlaşmasını kabul etmek ve imzalamak amacıyla toplanmıştır.

10) POTSDAM KONFERANSI: Son toplantıdır. Potsdam Konferansı diğerlerinden faklı olarak barışın nasıl sağlanacağını konu almıştır.

11)ARKADYA KONFERANSI(1941-1942): İngiltere ve ABD delegasyonları arasında 22 Aralık 1941 - 14 Şubat 1942 tarihleri arasında Washington'da düzenlenen, taraflar arasında Avrupa'daki savaşla ilgili stratejilerin belirlendiği görüşmelerdir.

12) PARİS BARIŞ ANTLAŞMASI (10 ŞUBAT 1947): ABD, SSCB, İngiltere ve Fransa arasında yapılmıştır. Almanya ile antlaşma yapılmamıştır


Bu not 10978 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim