Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


Eğitim Bilimleri


ÖABT (Alan Bilgisi)


KPSS A Lisans


Diğer Notlar


657-Aylıktan Kesme Cezası

21 Eylül 2015

AYLIKTAN KESME CEZASI

✎ AYLIKTAN KESME  : Memurun, brüt aylığından 1/30- 1/8 arasında kesinti yapılmasıdır. (Brüt aylık, çalışan bir kişinin, çalışmakta olduğu kurumdan aylık olarak elde ettiği maaştır. Kesintilerin yapılmadığı ham haldir.)

 ➥ Kasıtlı olarak; verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri korumamak, bakımını yapmamak, hor kullanmak.
➥ Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek
➥  Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanmak
➥ Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak,
➥ Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmek,
➥ Görev yeri sınırları içerisinde herhangi bir yerin toplantı,tören  ve  benzeri amaçlarla izinsiz olarak kullanılmasına yardımcı olmak,
➥ Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak.

 

 Akılda kalması için Hikayesi:

➥ 
Tarık devlette kadrolu çaycıdır. Diger memurlar cay isteyince kasıtlı olarak götürmez kasıtlı olarak emirleri yapmaz Üstelik çay makinesini hor kulanır durmadan bardak kırar. 1, 2 gün özürsüz olarak işe gelmez. Müdür kızınca da "Bu adam da kendini birsey sanıyor der amirine sözle saygisızlık eder Bu Tarik'a bir de fotokopi çekme görevi vermislerdir ama çıkarcı Tarık, 2 kat pahalı çeker paranın yarısıni cebine atar. Yani devletin araç gerecini MENFAAT saglamak için  kullanir. Sonra yanına yeni bir çaycı atanır, fotokopi işi ona geçer. Yeni gelene fotokopiyi ögretirken, hep yanlis bilgi verir  Yalan beyanda bulunur Fotokopi işi yeni gelene geçince buna da toplantı odasının sorumlulugunu verirler. Ama Tarık odanın anahtarını her isteyene verir. toplantı vb yerlerin izinsiz kullanilmasina yardimcı olur Neticede Tarık da bir hizmetlidir. Hirmet içinde iktidarsızlık cümlesi böylelerine yakışir. Tarık 30 yasindadır, 8 yaşında da çocuğu var 1/30 1/8 arasinda kesinti yapılır.


Bu not 905 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim