Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > İnkılap > Atatürk İlkeleri Testi (İbrahim BEYTER)

Soru 1
Türkiye’de 1930-1940 yılları arasında ekonomik alanda uygulanan Atatürk ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 2
Aşağıdakilerden hangisi Türkiye Cumhuriyeti’nin laikleştirilmesi yolunda atılan en önemli adımdır?
Soru 3
Aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisi kadınlara siyasi hakların verilmesi ile doğrudan ilgilidir?
Soru 4
Mustafa Kemal’in “Türkiye’de bizim okullarımızın sahip olamadığı ayrıcalığı yabancı okulların sahip olması kabul edilemez” ifadesi aşağıdakilerden hangisine onun verdiği değeri ortaya koymaktadır?
Soru 5
Atatürk’ün Milliyetçilik ilkesi için zorunlu olarak görülen öğeler içerisinde aşağıdakilerden hangisi yer almaz?
Soru 6
Saltanatın kaldırılmasıyla aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisinin gerçekleşmesine yönelik ilk adım atılmıştır?
Soru 7
Aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisinde laiklik ilkesi ön koşul değildir?
Soru 8

Aşağıdakilerden hangisi milli egemenlik, cumhuriyetçilik ve milliyetçiliğin doğal sonucudur?

Soru 9
Şeyh Sait isyanı üzerine çıkarılan Takrir-i Sukün Kanunu aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisini doğrudan korumaya yöneliktir?
Soru 10
1925’te gerçekleştirilen Kılık ve Kıyafet inkılâbı aşağıda verilen Atatürk ilkelerinin hangisi ile doğrudan ilgilidir?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer İnkılap

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim