Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

GY - GK Notları


KPSS Eğitim Bilimleri


MEB AKS


Öğretmen Dökümanları


Müdür - Müdür Yardımcılığı


Aday Öğretmen Yetiştirme Programı

5 Kasım 2017

Söz konusu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasında ''Aday öğretmenlere yetiştirme sürecinde bağımsız olarak ders, etüt, nöbet vb. görevler verilemez.'' hükmü yer almaktadır. Ancak bazı okullarımızda var olan öğretmen açığı nedeniyle, Şubat 2016 ve sonrasında ataması yapılan bütün aday öğretmenlerin (sözleşmeli öğretmen olarak atanması yapılan/yapılacak olan ve ilgi (c) yönetmeliğe tabi olanlar dahil) adaylık eğitimlerini atandıkları okul/kurumlarda, sınıflarında derse girerek tamamlamaları gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Aday Öğretmen Yetiştirme Programında güncelleme yapılmış olup; yetiştirme sürecine dahil olacak aday öğretmenlerin (sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılan/yapılacak olan ve ilgi (c) yönetmeliğe tabi olanlar dahil) atandıkları okul/kurumlarda bağımsız olarak ders, etüt, nöbet bv görevlerini yerine getirmeleri ve güncellenen eğitim programı doğrultusunda eğitime alınması ilgi (d) makam oluru ile uygun görülmüştür.

Bu bağlamda;
1- Yetiştirme sürecinde bulunan aday öğretmen günde 8 saat görevde olacak, dersve diğer görevleri dışındaki sürede adaylık eğitimiyle ilgili faaliyetlerini sürdürecektir. Bu sürede aday öğretmene fiili olarak girmiş olduğu dersler dışında, yetiştirme süreci kapsamındaki daaliyetler için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
2- Bu süreçle ilgili faaliyetler, ilgi (d) makam oluruyla değişiklik yapılan hususlar hariç, ilgi (b) yönerge hükümleri doğrultusunda yürütülecektir.
3- Aday öğetmenler ''ders planlama, hazırlık ve değerlendirme'' faaliyetlerinin 11 saatlik kısmı ile ''ders uygulaması'' faaliyetinin 90 saatlik kısmını, eğitim öğretim döneminde fiilen girdikleri derslerde ve bu derslere hazırlık safhasında gerçekleştireceklerdir.
4- Yetiştirme sürecinde aday öğretmenler, çalışma programı çerçevesinde haftada 2 (iki) saat ''ders izleme'' uygulaması, haftada 4 (dört) saat ise ''okul içi gözlem ve uygulamalar'' yapılacaktır.
5- İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri, programın uygulanmasında çevre şartlarını ve eğitim imkanlarını dikkate alarak okul dışı faaliyetlerin, faaliyetin özelliğine göre hafta içi ve hafta sonu uygun görülen gün ve saatlerde uygulanmasını sağlayacaktır.
6- Aday öğretmen haftada 4 (dört) saat okul dışı faaliyetlere katılacak olup, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri bu konuda öğretmenlere kılavuzluk yapacaktır.
7- Rehberlik Araştırma Merkezlerine atanan aday öğretmenler izleme ve uygulama faaliyetlerini bu kurumlarda gerçekleştireceklerdir.
8- Bakanlıkça hazırlanan ve aday öğretmen yetiştirme sürecinde adayların ve danışmanların doldurması gereken formlar, okullar ve danışman öğretmenler tarafından kendi okul, sınıf ve çevre şartlarına göre uyarlanarak kullanılabilecektir.
9- Aday Öğretmen Yetiştirme sürecine tabi tüm öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerini eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır. Aday Öğretmenler yasal mazeretleri nedeniyle katılmadıkları hizmetiçi eğitim faaliyetlerini il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenecek telafi programı kapsamında tamamlayacaklardır.
10- Hizmetiçi eğitim programının toplam süresinde değişiklik yapılamaz. Ancak Milli Eğitim Müdürlükleri yerel şartlara ve ihtiyaçlara göre (ders saatleri, konuşmacı ve eğitimcilerin uygunluk durumu vb. sebeplerle) gerektiğinde program bütünlüğü içerisinde program ve konular arasında yer ve saat değişikliği yapılabilecektir.

Aday öğretmenlere danışman yapacak öğretmenlerin belirlenmesinde ilgi (b) yönergenin 11. maddesinde belirtilen kriterlere uygun danışman öğretmen bulunmaması halinde; yönergede belirtilen kriterler doğrultusunda öncelikle yakın branştan ve hizmet süresi 10 yıla yakın olan öğretmenler arasından, yoksa farklı branşlardan ve adaylığı kaldırılmış olmak şartıyla diğer öğretmenler arasından adayın durumuna en uygun danışman öğretmen belirlenebilecektir.


Bu not 791 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim