Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

2018 KPSS'de 90 Puan ve Üzeri Nasıl Alınır?

2018 KPSS'de başarılı olmanın en önemli kuralları...
16 Eylül 2017 - 22:22

Arkadaşlar sizlere 2018 KPSS'de uygulamanızı tavsiye edebileceğim 10 kuralım var inşallah bunları uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız. 

Kural 1-) Çalışmaya zamanında başlayın sınavı asla 2, 3 ay kala çalışmaya başlayayım mı gibi bir düşünceye girmeyin.Yaklaşık 8 ay gibi bir süre öncesinde çalışmaya başlayıp öğrendiklerimizin oturması ve hızlı şekilde kullanabilmek zaman alacaktır. Zamanında ders çalışmaya başlamayan bir öğrenci sınavı yaklaşmasıyla birlikte strese girecek çevrenin de etkisiyle gereksiz yere kendisine zarar verecektir.Kesinlikle zaman ayarlı çalışın.

Kural 2-) Tek hedefiniz KPSS olsun KPSS ye hazırlanırken aynı zamanda ALES YDS yüksek lisans ikinci üniversite gibi hedefleriniz veya faaliyetleriniz olmasın önce KPSS için daha sonra diğer hedeflerinize odaklanın bir koltukta sadece bir karpuz taşımaya çalışın aynı anda bırden fazla taşımaya çalışıp yolun sonunda hepsini de düşürmeyin.

Kural 3-)  Çalışmalarınız saman alevi gibi olmasın motivasyonunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin karşınıza çıkan ilk problemde hemen su koyvermeyin yaşayacağınız problemlerin üstesinden gelmeye çalışıp mutlu sona ulaşmayı hayal edin.Her düştüüğünüzde kalkmasınıda bilin. Bu iş tüpsüz denize dalmak gibidir. Oksijenizi idareli kullanıp sıkıntılı süreçleri hızlı bir şekilde atlatıp suyun yuzeyine çıkmak sizin başarınız olacaktır.İşte o zaman ciğerlerinize dolan oksijen sizi mutluluk sarhoşu yapacaktır.

 Kural 4-)  Takıldığın soruları hocalarımıza veya Arkadaşlarınıza sorun bunu bir alışkanlık haline getirin Kendinize göre orta ayar bir tempoda ders çalışmaya başlayın Zamanla yavaş yavaş çalışma temposu artırın kesinlikle bir gün çok fazla ders çalışıp diğer üç beş gün yatmayın dördüncü Kural matematik dersi sabır ister Eğer matematik dersinde yapamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz gerektiğinde yöntem değiştirerek bol bol tekrar yaparak yazılı şekilde çalışarak ve bu disiplini bozmadan sabırlı şekilde çalışarak matematik sorularının tamamını çözebilirsiniz fakat pes etmemek kaydıyla sizin diğerlerinden ne eksiğiniz var. 

 Kural 5-) Gerektiğinde özeleştiri yapın disiplinli olun çalışma planınıza sadık kalın çalışma süresi boyunca vereceğimiz tahvillerin size olumsuz yansıyacağını unutmayın çok yönlü düşünün kendinize güvenmediğiniz zaman olacaktır sabırlı şekilde çalışmaya devam edin.

Kural 6-) Özet çıkarmaktan ve tekrar etmekten üşenmeyin Çünkü KPSS'den yüksek puan almanın temel yolu bilgiyi akılda tutmaktır bilgiyi akılda tutmanın en temel yolu ise onu tekrarlamaktır tekrarlamanın en kolay yolu da özel çıkarmaktır ne çalışırsanız çalışın çalıştıklarından mutlaka not alın ve sık sık tekrarlayın Bunu kesinlikle zaman kaybı olarak görmeyin.

Kural 7-) Konuları iyice kavramadan Testlere geçmeyin  konuları özetler halinde yazarak sanki bir arkadaşımızı anlatıyormuş gibi tekrar etmek faydalı bir yöntemdir çözdüğün sorular da hata oranı yüksek ise konuyu 2. kez  3. kez yeniden ve farklı yöntemlerle ve farklı kaynaklarla çalış

 Kural 8-) Herhangi bir dersi  gözden çıkarmayın tüm dersler sizler için önemlidir. Matematik yapamıyorum, Coğrafyadan çıkamıyorum, anayasa çok karışık söylemlerinden vazgeçin KPSS de her ders önemlidir. 

Kural 9-) Piyasadaki tüm denemelere girmeye çalış.Girdiğin denemelerin sorularını mutlaka çöz üzerinde düşün. Eksiklerin mutlaka olacaktır kendine kızma motiveni kaybetme yanlışlarını avantaja dönüştür.

Kural 10-) Sınav anında deneme yöntemini değiştirme denemelerde kullandıgın ders sıralamasını ve yöntemini uygula özellikle matematik sorularında takılıp kalma hızlı tur yapmaya çalış. sınav salonuna erken girip stresini yükseltme.

 

Mehmet Emin ŞAHİN

Eğitimci - Yazar

Bu grubumuza bekleriz. 

https://www.facebook.com/2018kpssguncelbilgiler/

 


Bu haber 14078 defa okundu. 2 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Zen 15 Ocak 2018 tarihinde saat 01:10'da demiş ki;

Cok tesekkurler umarim hedeflerimize ulasiriz boyle motive edici yazilar hep istiyoruz :)

6-5
Pia 14 Ocak 2018 tarihinde saat 20:53'de demiş ki;

Teşekkür ederim çok sağolun iyi geldi tamda umutsuz olmuşken. Hedef 90 inşaallah olur.

4-3

Diğer Güncel Haberleri

2020 KPSS Ortaöğretim - Önlisans Konuları ve Soru Dağılımı
 
KPSS Lise - Önlisans Soru dağılımı
Görüntülenme: 202 Yorum: 0 Tarih: 22 Ağustos 2019 - 13:20
Botan Vadisi milli park ilan edildi
 
Siirt'in merkez, Aydınlar ve Eruh ilçeleri sınırlarında bulunan alan ‘Botan Vadisi Milli Parkı’ olarak belirlendi.
Görüntülenme: 30 Yorum: 0 Tarih: 22 Ağustos 2019 - 08:26
Paris'in 850 yıllık tarihi 'Notre Dame Katedrali' yandı
 
Fransa'nın başkenti Paris'te yangına teslim olan Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak gösteriliyor.
Görüntülenme: 111 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:28
Atatürk Havalimanı'ndan son uçuş Singapur'a yapıldı
 
THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan son tarifeli seferi Singapur'a gerçekleştirildi.
Görüntülenme: 101 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:26
2019 Eurovision Şarkı Yarışması'nda kazanan Hollanda
 
Protestolar ve boykot çağrıları gölgesinde bu yıl 64’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı, Duncan Laurence'ın seslendirdiği Arcade şarkısı ile Hollanda kazandı. Yarışmaya, puanlar dağıtılırken "Filistin" yazılı bayrak açan İzlanda damga v.
Görüntülenme: 109 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:23
Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli oldu
 
31 Mart Yerel Seçimleri bir hayli çekişmeli geçerken, Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde sürpriz sonuçlar çıktı.
Görüntülenme: 114 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:20
Merkez Bankası başkanı değişti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'yı görevden alarak yerine yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal'ı atadı.
Görüntülenme: 119 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:07
İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu
 
İngiltere bugün yeni başbakanını seçti. Dışişleri eski Bakanı Boris Johnson Başbakanlık Konutu 10 Numara'nın yeni sakini oldu.
Görüntülenme: 93 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:05
2020 Avrupa Kültür Başkentleri belli oldu
 
2020 Yılında Avrupa Kültür Başkentleri Belirlendi
Görüntülenme: 134 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 15:17
İstanbul Havalimanı'ndan ilk uçuşlar
 
Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na taşınmasının ardından ilk iç hat uçuşu yapıldı.
Görüntülenme: 114 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 15:09

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim