Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Milli Eğitim Temel Kanunu (1739) > 1739 Milli Eğitim Temel Kanunu- 02

Soru 1
1739 sayılı kanununa göre aşağıdakilerden hangisi yüksek öğretim kurumu değildir ?
Soru 2
1739 sayılı kanununa göre ihtiyaç duyulan yerlerde okul yapımı ve onarımı amacıyla kullanılmak üzere meb bütçesine ödenek kaydetmeye hangisi yetkilidir?
Soru 3
1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre aşağıdakilerden hangisi Türk Milli Eğitiminin temel ilkelerinden biri değildir?
Soru 4
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre uzman ve usta öğreticiler aşağıdakilerin hangisinde geçici veya sürekli olarak görevlendirilemez?
Soru 5
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda geçen “Eğitimde, hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” ifadesi, Türk millî eğitiminin temel ilkelerinden hangisinin açıklamasıdır?
Soru 7
1739 sayılı kanuna gore 4046 sayılı kanun hukumlerı cercevesınde tasınmazların satısından elde edılen gelırler genel butcenın hangı cetvelıne gelır olarak kaydedılır?
Soru 8
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre “mesleklerin kademeleri ve her kademenin unvan, yetki ve sorumlulukları kanunla tespit edilir ve her derece ve türdeki örgün ve yaygın mesleki eğitim kurumlarının kuruluş ve programları bu kademelere uygun olarak düzenlenir.” İfadesi aşağıdaki Milli Eğitim İlkelerinden hangisinin kapsamında yer almaktadır?
Soru 9
I- Sınıflandırma II- Yöneltme III- Kariyer IV- Planlılık V- Süreklilik 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri aşağıdakilerin hangisinde birlikte verilmiştir?
Soru 10
“Özel eğitime ve korunmaya muhtaç çocukları yetiştirmek için özel tedbirler alınır.” 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre yukarıdaki ifade “Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri” nin hangisinde yer almaktadır?
Soru 11
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre mecburi ilköğretim çağı hangi yaş grubundaki çocukları kapsar?
Soru 12
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’na göre “ortaöğretim kurumlarına, eğitim programlarının hedeferine uygun düşecek şekilde hazırlık sınıfarının konulabilmesi” aşağıdaki Türk Millî Eğitiminin temel ilkelerinden hangisinin gereğidir?
Soru 13
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda, “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” şeklinde açıklanan ilke aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 14
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’na göre ilköğretim rehberlik servisince, orta öğretimde devam edilebilecek okul ve programların hangi mesleklerin yolunu açabileceği ve bu mesleklerin kendilerine sağlayacağı yaşam standardı konusunda tanıtıcı bilgiler verilmesi için öğrencilere yönelik gerekli çalışmalar ne zaman yapılır?
Soru 15
1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’ndaki “Fertlerin genel ve mesleki eğitimlerinin hayat boyunca devam etmesi esastır.” Hükmü aşağıdaki Türk Milli Eğitiminin Temel İlkelerinden hangisini açıklamaktadır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

çok bunaltıyor bu aks 13 Ekim 2018 tarihinde saat 11:13'de demiş ki;

güzel hazırlanmış sorular, teşekürler

5-2

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim