Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

10 yaşındaki Türk kızı BM'de konuştu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda "Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü"nde düzenlenen toplantıda konuşmacı olan 10 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.
9 Nisan 2017 - 12:30

"Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü" vesilesiyle,  Uluslararası Güven Kraliyet Bilim Akademisi (RASIT) İcra Direktörü ve eski Irak  Kralı Birinci Faysal'ın torunu Prenses Nesrin el-Haşimi ve Malta'nın öncülüğünde,  birçok ülkenin desteğiyle BM Genel Kurulunda "Toplumsal Cinsiyet, Bilim ve  Sürdürülebilir Kalkınma: Medyanın Etkisi" konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

El-Haşimi'nin çabalarıyla 2015 yılında BM Genel Kurulunda kabul  edilerek son iki yıldır kutlanan gün dolayısıyla düzenlenen BM Genel Kurulundaki  toplantıya, birçok ülkeden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler  katılırken, Türkiye'den gelen katılımcılar arasında 10 yaşındaki Türk kızı Talya  Özdemir de yer aldı.

Özdemir, Malta Sosyal Diyalog, Tüketici İşleri ve Sivil Özgürlükler  Bakanı Helena Dalli, Prenses el-Haşimi ve BM Genel Kurulu Başkanı Peter  Thomson'ın da bulunduğu toplantıda konuşmacılarından biri olarak kürsüye çıktı.  Toplantıda birçok ülkenin BM Daimi Temsilcileri de söz alarak, ülkelerinin  konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Özdemir, boyunun kısa olması nedeniyle salonu görmekte zorlandığı  kürsüden, "Bilim Kızları için Kızlar" başlıklı bir konuşma yaptı.

"Ülkem Türkiye ile gurur duyuyorum"

Özdemir konuşmasına, "Kadınların, doktor, mühendis veya bilimin diğer  alanlarında kalkınmaya katkısının yüksek olduğu ülkem Türkiye ile gurur  duyuyorum." diyerek başladı.

Başarılı bilim kadınlarıyla ilgili medyada daha fazla haberin yer  almasına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Özdemir, "Bu kürsüden sığınmacı olan  kadınların sorununa da değinmek istiyorum. Buradan herkese onları hatırlamaları  ve onlara yardımcı olmaları çağrısı yapıyorum." dedi.

RASIT İcra Direktörü El-Haşimi

Toplantının ardından AA muhabirine açıklamada bulunan RASIT İcra  Direktörü Prenses el-Haşimi, Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü'nün  ikincisini kutlamak üzere BM'de bir araya geldikleri toplantıda küçük Özdemir'in  konuşmasının "ilham verici" olduğunu söyledi.

Bilim kadınları ve kızlarıyla ilgili uluslararası günün kabul edilmesi  için BM Genel Kurulunun 69. döneminde büyük çaba harcadıklarını belirten  el-Haşimi, kararın kabulünün kendileri için "hayalin gerçeğe dönüşmesi" olduğunu  ifade etti.

Türkiye'den genç Talya'nın yanında Ayşe Damla İşeri'nin de "Bilimde  Sağır Kadınlar" konusunda bir sunum yaptığını dile getiren el-Haşimi,  Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin Genel Koordinatörü İrem Şentürk'ün de  toplantıya katılarak çok başarılı bir konuşma yaptığını kaydetti.

Türkiye'de bilim alanındaki kadınların eşitliğin nimetlerinden  faydalandığını söyleyen el-Haşimi, bu şekilde kadınların Türkiye'nin kalkınmasına  katkılarının önemli olduğunu vurguladı.

"Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 'Bilimde Kadın' toplantısı"

El-Haşimi ayrıca, "Müslüman bir bilim kadını olarak, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 'Bilimde Kadın' konulu  uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapmasından memnuniyet" duyacağını  kaydetti.

BM Genel Kurulu 22 Aralık 2015'te kabul ettiği kararla 11 Şubat'ı  "Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü" olarak kabul etmişti.


Bu haber 2034 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Güncel Haberleri

7 ilde 9 ayrı bölge 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi
 
Antalya, Denizli, Muğla, Osmaniye, Van, Rize ve Adana'da 9 ayrı bölgenin kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
Görüntülenme: 170 Yorum: 0 Tarih: 11 Eylül 2019 - 07:57
2019 G7 Zirvesi Fransa’da Yapıldı
 
2019 yılı Gelişmiş 7 ülkenin katıldığı G7 zirvesi Fransa’nın Sahil kasabası Biarritz’de toplandı
Görüntülenme: 187 Yorum: 0 Tarih: 29 Ağustos 2019 - 22:56
2020 KPSS Ortaöğretim - Önlisans Konuları ve Soru Dağılımı
 
KPSS Lise - Önlisans Soru dağılımı
Görüntülenme: 528 Yorum: 0 Tarih: 22 Ağustos 2019 - 13:20
Botan Vadisi milli park ilan edildi
 
Siirt'in merkez, Aydınlar ve Eruh ilçeleri sınırlarında bulunan alan ‘Botan Vadisi Milli Parkı’ olarak belirlendi.
Görüntülenme: 219 Yorum: 0 Tarih: 22 Ağustos 2019 - 08:26
Paris'in 850 yıllık tarihi 'Notre Dame Katedrali' yandı
 
Fransa'nın başkenti Paris'te yangına teslim olan Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak gösteriliyor.
Görüntülenme: 225 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:28
Atatürk Havalimanı'ndan son uçuş Singapur'a yapıldı
 
THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan son tarifeli seferi Singapur'a gerçekleştirildi.
Görüntülenme: 222 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:26
2019 Eurovision Şarkı Yarışması'nda kazanan Hollanda
 
Protestolar ve boykot çağrıları gölgesinde bu yıl 64’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı, Duncan Laurence'ın seslendirdiği Arcade şarkısı ile Hollanda kazandı. Yarışmaya, puanlar dağıtılırken "Filistin" yazılı bayrak açan İzlanda damga v.
Görüntülenme: 217 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:23
Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli oldu
 
31 Mart Yerel Seçimleri bir hayli çekişmeli geçerken, Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde sürpriz sonuçlar çıktı.
Görüntülenme: 232 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:20
Merkez Bankası başkanı değişti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'yı görevden alarak yerine yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal'ı atadı.
Görüntülenme: 233 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:07
İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu
 
İngiltere bugün yeni başbakanını seçti. Dışişleri eski Bakanı Boris Johnson Başbakanlık Konutu 10 Numara'nın yeni sakini oldu.
Görüntülenme: 168 Yorum: 0 Tarih: 10 Ağustos 2019 - 18:05

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim