Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

10 Adımda KPSS ye nasıl hazırlanırım?

KPSS' ye nasıl hazırlanırım? Dikkat edilmesi gereken 10 Madde . Kpss'ye hazırlanmanın püf noktaları
30 Temmuz 2015 - 00:54

Genel Hatlarıyla ;

1-Çevrendeki tüm dershanelerin denemelerine gir! 

2-Dershaneye git, bir sistemin olsun!

3-Sadece KPSS'ye odaklan!

4-Çok fazla kasma!

5-Coğrafya-tarih özet çıkarabilirsin!

6-Güncel bilgiyi  www.guncelakademi.com adresinden takip edebilirsin.

7-Vatandaşlık için son bir ay yeter! Ayrıntılara girme 

8-Matematik'te iyiysen konu çalışmana gerek yok, Soru çözmen kafi. Matematik anadan doğma berbat dersen Antremanlarla Matematik kitap serisi sana göre

9-Türkçe'de iyiyim deme, çarpar! Bol bol paragraf çöz Günde en az 20 soru. 

10-Alanı olan eğitimi kasmasın  Alan sınavını hafife alma ! 90 dan 70 düşenü gördüm. 60'dan 82'ye çıkanı da gördüm. 

Çok Saçma ! diyenler için ; Ayrıntılı çalışma programı ve tavsiyelerim ;)

1- Öncelikle nasıl bir çalışma düzeni izleyeceksiniz bunu iyi analiz etmelisiniz. Örneğin: Ekonomik durumum kötü Ücretli öğretmenlik yapacağım derseniz buna uygun plan hazırlayın. Çalışacaklar için tek tavsiyem kesinlikle 2. Dönem işi gücü bırakıp KPSS'ye odaklanmalarıdır. 
Bunu belirledikten sonra çalışma düzeninizi oluşturun (Kendinize ait sesiz bir oda , Çalışma masanızı ve döner koltuğunuz Çünkü bu sınav marotonunda sizi yalnız bırakmayacak tek dostlarınız olacak :D  3 ü bir arada kahvelerinizide unutmayın. Mahmood alırsanız baya gidiyor. :D bir kutuda 50 tane var  :D aşağı yukarı 1 ay ..Şaka değil ya valla bak :D

2- Çalışma planınızı yapın.Bu planda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta günlük esnek çalışma saaatiniz Bence 5-7 saat iyidir çok kasmayın Sınava yakın 8-9 saate çıkartabilirsiniz. ;) kpss2015 gördünüz aq 3 kitap bitirdim :D Aşağıdaki videoda hocamız bu durumu özetleycek bir venn şeması çizmiş çok hoş...mutlaka izleyin. Unutma Günde en az 20 soruluk paragraf çöz.. yada akşam uyumadan önce kitap oku.. Türkçe yaparım çalışmama gerek yok  deme eşekten düşmüşten beter eder adamı pis çarpar.2012  de beni çarptı hemde pis çarptı :D Planında arka arkaya sayısal ders koyma aralara sayısalları serpiştir. Ben Mutlak  ders çalışma saati belirlemeye karşıyım kendine günlük konu yada soru belirle Nasıl mı ? Şöyle: Bugun tarih konu çalışacağım. Tarih inkilapları çalışayım,konuyla ilgili 200 soru çözeyim , Matematikten  100 soru çözeyim , birde 20 paragraf türkçe çözeyim.. Bu programı ister 7 saatte bitir ister 3 saatte ama mutlaka bitir gerekirse gecele ;)

3- Konuları Son 1 ay kala bitir eksiğin kalmasın.ha unutmaa sınav yeni başladı.Sınavlara hazırlanırken son bir ayın çok kritik bir önemi vardır. Son bir ay sizin sınavı kazanıp kazanmayacağınızı belirleyen önemli bir süreçtir. Yani sizin 101. Vuruşunuzdur. Bu nedenle bu zamana kadarki çalışmanız ve denemeleriniz nasıl olursa olsun son vuruşunuz harika olsun.

Son bir ayı tamamen hızlı genel tekrara ve çok sayıda soru ve denemeye ayırmalısınız. Bu dönem artık yeni konu öğrenme dönemi değildir, bildiğimiz bilgileri tam bilme, netleştirme, kullanılabilir hale getirme dönemidir. Bu nedenle her gün bir deneme çözün.

Denemeleri, özellikle sınav saatine denk getirin ve sınav süresi kadar zaman ayırın.

Denemelerde yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin veya konularını tekrar edin.

Deneme yapmaktaki amaç tam olarak ?bildiğini neden yapamıyorsun? sorununa cevap aramaktır. Yani sınav performansınızı artırmaktır, sınavda ustalaşmaktır.

Bu dönemde mutlaka bol bol çıkmış soru çözün. Yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin.

Farklı Kaynakların denemelerini çözün Mesela Tarih alanında 10 Farklı Uzman 10 farklı deneme çalışması bu konuda çok iyi. Bu denemeyi sınava yakın çözün.

KPSS, bir maraton koşusudur ve farkı meydana getiren tur, en son turdur. Bu nedenle çalışma performansınızı son bir ayda en üst düzeye çıkartın.

Bu döneme kadar yapılan öğrenme, karmaşa aşaması içerisindedir. Yani, son bir aya kadar yaptığınız çalışmalar, zihninizde karmaşık bir düzen içerisinde bulunur. Bilgiler zihninizde adeta, yukarıdan, aşağıdan, sağdan sola uçuşur. Bilgiler tanıdık gelir, ama net olarak bilgiye ulaşmakta zorluk çekersiniz. Bu nedenle son bir aylık dönem bu karmaşık bilgileri netleştirme dönemidir. Daha farklı bir ifade ile bu dönem, bilgileri bilinçaltına atma dönemidir. Buna öğrenmede bilinçsiz yeterlilik dönemi denir.

Konuların genel resmini görebilmek, netleştirmek, daha oturmuş hale getirmek, bilgileri cilalamak bu dönemde gerçekleşir. Bu nedenle, bu süreye kadar bütün konuları bitirmiş ve soruları çözmüş olmalısınız yani noktayı koymuş olmanız gerekir. Bu süreye, çalışılmadık hiçbir konu bırakmamalısınız.

Bu dönemde, yeni konu öğrenmeye çalışırsanız panikleme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü, ” Bu konuyu da çalışmalıyım, bu konuyu da öğrenmeliyim ” diye konuların hücumuna uğrarsınız.

Son bir aylık dönemi, çok iyi değerlendirerek, denemelerde ve gerçek sınavda beklenin üzerinde artışlar sağlayan çok sayıda insanın mutluluğuna şahit oldum.

Son bir ayda yapılan bir günlük çalışmanın daha önce yapılan 10 günlük çalışmaya bedel olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle, son bir aydan önceki denemeleriniz düşük olsa da, kalan bu zamanda en üstün performansa çıkın ve son vuruşu iyi yapın, tam bir kamp düzenine girin.Öyle yatiş yok.. Yardırma zamanı ..

Evet uykusuz kaldım, gecemi gündüzüme kattım çalıştım, en yakın, en çok sevdiğim arkadaşlarımdan ayrı kaldım. Çok büyük zorluklar, çok büyük engeller aştım, çalıştım. Çok yoğun stresler yaşadım, hayattan tamamen koptum, çalıştım. Televizyondan, bilgisayardan her şeyden koptum, çalıştım… .

Ve bunların hepsine değdi. Bunların hepsine değdi. İyi ki yaptım.

Bütün bunları düşünür, söyler ve hissedersiniz ve sevdiklerinizle başarınızı paylaştıkça kendinizi daha fazla değerli, başarılı, mutlu hissetmeye başlarsınız.

Bu sizin başarınız olacak. Bu uyumadığınız gecelerin, yapamadığınız tatillerin, bayramların, muhabbetlerin, gezemediğiniz zamanların, seyredemediğiniz dizilerin, maçların, eğlenemediğiniz saatlerin karşılığı olacak.

Kesinlikle ve asla ertelemeyin ve vazgeçmeyin.

Umudunuzu koruyun ve sadece yapabileceklerinize odaklanın. Sadece yapacağınız çalışmaya odaklanın. Sizin üzerinize düşen görev, elinizden gelinin en iyisini yapmaktır. Elinizden gelinin en iyisini yapın ve gerisini boş verin…

4- Son bir haftanızı özellikle yakın hafıza-ezber bilgiler içeren derslere ayırın. Bu derslerden iyi net çıkarmanın püf noktası, son bir haftada bu derslere bir defa daha çalışmaktır. Bu dersleri yakın hafızanıza yüklersiniz ve sınavda da tıkır tıkır kullanırsınız. Bu size önemli bir fark kazandıracaktır.Bu fark için Tek yapmanız gereken sınav anında heyacanınızı düşük tutmak orta düzey kaygı iyidir. UNUTMA çok önemli Sınavın %60 ı çalışmak. %40 'ı sınav anı hazırbulunuşluk düzeyin... Sınav anı çok önemli. Sınav için tek tavsiyem çok fazla erken gidip heyacanızı artırmayın. Sınav salonuna erken girip sırada sınav fantazileri yapmayın. Denemelerde uyguladığınız taktiği uygulayıp geçeceksiniz son dk fantazilerinden uzak durun...Sınav yerine bir gün öncesinden bir bakın sınav anında  sizi zor durumda bırakacak problemler olabilir mi. Ortaöğretim kurumlarında sıralara dikkat edin  üzerini temizleyin..

5-Sınav da eğer kalem açmakla uğraşmak istemiyorsanız kaleminizi çift taraflı açın Sınavda 4 Kaleminiz olsun. Matematik için mutlaka bir kaleminiz hazırda dursun işlemlerde problem yaşamayın ;) 

6- Optiği işaretlerken denemelerde geliştirmiş olduğunuz stratejiyi sınavdada uygulayın. Benim tavsiyem ön yüzünü bitirdikten sonra işaretlemek. Optiği işaretlerken o sayfada yapamadığınız sorular beyin tarafından işlenecek bu sırada optiği de doldurmuş olacaksınız. Dinlenmek için de idealdir.


7- Sınavda zaman problemi yaşayacağını düşünüyorsan ve analiz yeteneğin  sağlamsa Hızlı tur yani Ales tekniğini dene. Bu teknik şu şekilde uygulanabilir. Öncelikle yaprak kontrolü yaparken soruların uzunlluklarına dikkat edip hafızana almaya çalış. Aldıktan sonra yapabildiğin soru varsa direk onları işaretleyip sınava başla. Bak yapabileceksen yap yapamayacaksan geç vakit kayıp etme. Bu şekilde kolay sorulardan kitapçığı bitir sonra tekrar başa dön bu sefer yapamadığın soruları yaparak kitapçığı bitir. Sürene bak hala zaman varsa yapabileceğini düşündüğün soruları yap ve bitir. hadi geçmiş olsun. (Nasıl olacak bu? Deme okuma hızına ve kapasitene güveniyorsan yapabilirsin.)

 

 Yarın Sınav var Hazır mısın ?       -Eveettttt
Sınavınızda başarılar .....

 

 


Bu haber 66589 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer KPSS Haberleri

2020 KPSS başvuru ücretleri ne kadar?
 
2020 KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür Oturumu 80,00 TL olarak belirlendi.
Görüntülenme: 2256 Yorum: 0 Tarih: 30 Haziran 2020 - 17:22
Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli 44 personel alacak
 
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli 44 personel alacak.
Görüntülenme: 1587 Yorum: 0 Tarih: 8 Nisan 2020 - 12:43
KPSS Coğrafya nasıl çalışılır?
 
KPSS Coğrafya nasıl çalışılır?
Görüntülenme: 11313 Yorum: 0 Tarih: 18 Ağustos 2015 - 16:45
Kpss A grubuna nasıl çalışılır?
 
Kpss A grubu sınav taktikleri ve bilinmesi gerekenler
Görüntülenme: 5156 Yorum: 0 Tarih: 30 Temmuz 2015 - 02:10
KPSS Tarih nasıl çalışılır?
 
KPSS Tarih'ten 25 üstü net yapmanın tüyoları bu yazımızda..
Görüntülenme: 3908 Yorum: 0 Tarih: 30 Temmuz 2015 - 00:45
KPSS Tarih nasıl çalışılır?
 
KPSS Tarih'ten 25 üstü net yapmanın tüyoları bu yazımızda..
Görüntülenme: 11228 Yorum: 0 Tarih: 21 Aralık 2014 - 00:47
Kpss A grubuna nasıl çalışılır?
 
Kpss A grubu sınav taktikleri ve bilinmesi gerekenler
Görüntülenme: 150943 Yorum: 0 Tarih: 25 Eylül 2014 - 17:43
10 Adımda KPSS ye nasıl hazırlanırım?
 
KPSS' ye nasıl hazırlanırım? Dikkat edilmesi gereken 10 Madde . Kpss'ye hazırlanmanın püf noktaları
Görüntülenme: 5926 Yorum: 0 Tarih: 18 Eylül 2014 - 13:24
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim