Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > >

Soru 1

İstisnalar hariç, 5 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler 9. derece  1. kademe den memuriyete başlarlar.

Soru 2

Teknik Öğretmenler, 8. derece  1. kademe den memuriyete başlarlar.

Soru 3

Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartiyle Devlet memurluklarına atanabilirler.

Soru 4

İstisnalar hariç, 16 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler.

Soru 5

Memurun aylıkları hesaplanırken ek gösterge tablosu ile hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınır.

Soru 6

Bir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz. 

Soru 7

Kurum ve kuruluşlar 657 sayılı DMK'ya  göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 5 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. 

Soru 8

Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.

Soru 9

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Soru 10

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle  başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içerisinde  işe başlamak zorundadırlar. 

Soru 11

 ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi  içinde(15 gün, aynı gün) işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. 

Soru 12

Memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması şartları aranır.

Soru 13

Hazarda ve seferde muvazzaflık hizmeti dışında silah altına alınan Devlet memurları, silah altında bulundukları sürece izinli sayılırlar

Soru 14

Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlar askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler 15 gün içinde göreve başlamak zorundadırlar.

Soru 15

 Öğretmenlere; okul ve enstitü müdürlüğü, başyardımcılığı ve yardımcılığı görevleri, ikinci görev olarak yaptırılabilir.

Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Benzer Testler

Yeni Eklenen Testler

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim