KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

Şube Müdürlüğü Sınavı

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Türkçe > Noktalama İşaretleri Testi 7

Soru 1
Oh ( ) yine sabah oldu bak ( ) Acem Hasan Efendi çayı demlemiştir ( ) Şu simitçi de nerede kaldı ( ) Boş bırakılan yerlere, sırasıyla hangi noktalama işaretleri konulmalıdır?
Soru 4
1905'te Mısır'a giden Yakup Kadri, orada üç yıl kaldı (I) 1908'de yeniden Türkiye'ye dönmüş (II) Peyam, İkdam gibi gazetelerde yazarlığa başlamıştı (III) Bir yıl sonra Fecr-i Ati topluluğuna katıldı (IV) Milli Mücadele başlayınca 1921'de Ankara'ya geçti (V)
Bu parçada numaralanmış yerlerden hangisine nokta (.) konulmamalıdır?
Soru 5
Bir bilim adamı Einstein'a (I):"Bir mil kaç fittir?" diye sormuş (II). Einstein beynimizi ezberden çok düşünmek için kullanmamız gerektiğine işaret ederek (III);Bilmiyorum (IV), herhangi bir kaynak kitaptan hemen bulabileceğim bilgiyle beynimi neden doldurayım ki (V)?" diye cevap vermiş.
Numaralanmış noktalama işaretlerinden hangisi yanlış kullanılmıştır?
Soru 13
Oturduğu bahçe katına bin beş yüz lira kira ödeyen bir dostum ( ) bize evini gururla gezdiriyor ( ) pencereler balkonlar yere kadar cam ( ) Bahçede çim ( ) çim ortasında azman kaktüs ( ) Gözü okşamıyor mu ( ) Burada değil, belki Teksas'ta…
Bu parçada boş parantezle belirtilen yerlere aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi getirilemez?
Soru 15
Olay yerine gelen güvenlik görevlilerinin (I) gözaltına aldığı suçlu (II) adama (III) yardım etmek için (IV) bahçeye girdiğini (V) söylüyordu.
Bu cümledeki anlam karışıklığının giderilmesi içici numaralanmış yerlerden hangisine mutlaka virgül (,) konması gerekir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim