KPSS'ye Son 1 Ay kala yapılması gerekenler ve sınav anı stres ile baş etme yolları ...

KPSS için Önemliiiii tüyolar
20 Haziran 2015 - 15:45

Arkadaşlar bu yazımızda Sınav Psikolojisi ve sınav taktikleri üzerine konuşacağız.
Öncelikle Konuları Son 1 ay kala bitir eksiğin kalmasın.ha unutmaa sınav yeni başladı.
Sınavlara hazırlanırken son bir ayın çok kritik bir önemi vardır. Son bir ay sizin sınavı kazanıp kazanmayacağınızı belirleyen önemli bir süreçtir. Yani sizin 101. Vuruşunuzdur. Bu nedenle bu zamana kadarki çalışmanız ve denemeleriniz nasıl olursa olsun son vuruşunuz harika olsun.

Son bir ayı tamamen hızlı genel tekrara ve çok sayıda soru ve denemeye ayırmalısınız. Bu dönem artık yeni konu öğrenme dönemi değildir, bildiğimiz bilgileri tam bilme, netleştirme, kullanılabilir hale getirme dönemidir. Bu nedenle her gün bir deneme çözün.

Denemeleri, özellikle sınav saatine denk getirin ve sınav süresi kadar zaman ayırın.

Denemelerde yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin veya konularını tekrar edin.

Deneme yapmaktaki amaç tam olarak ?bildiğini neden yapamıyorsun? sorununa cevap aramaktır. Yani sınav performansınızı artırmaktır, sınavda ustalaşmaktır.

Bu dönemde mutlaka bol bol çıkmış soru çözün. Yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin.

KPSS, bir maraton koşusudur ve farkı meydana getiren tur, en son turdur. Bu nedenle çalışma performansınızı son bir ayda en üst düzeye çıkartın.

Bu döneme kadar yapılan öğrenme, karmaşa aşaması içerisindedir. Yani, son bir aya kadar yaptığınız çalışmalar, zihninizde karmaşık bir düzen içerisinde bulunur. Bilgiler zihninizde adeta, yukarıdan, aşağıdan, sağdan sola uçuşur. Bilgiler tanıdık gelir, ama net olarak bilgiye ulaşmakta zorluk çekersiniz. Bu nedenle son bir aylık dönem bu karmaşık bilgileri netleştirme dönemidir. Daha farklı bir ifade ile bu dönem, bilgileri bilinçaltına atma dönemidir. Buna öğrenmede bilinçsiz yeterlilik dönemi denir.

Konuların genel resmini görebilmek, netleştirmek, daha oturmuş hale getirmek, bilgileri cilalamak bu dönemde gerçekleşir. Bu nedenle, bu süreye kadar bütün konuları bitirmiş ve soruları çözmüş olmalısınız yani noktayı koymuş olmanız gerekir. Bu süreye, çalışılmadık hiçbir konu bırakmamalısınız.

Bu dönemde, yeni konu öğrenmeye çalışırsanız panikleme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü, ” Bu konuyu da çalışmalıyım, bu konuyu da öğrenmeliyim ” diye konuların hücumuna uğrarsınız.

Son bir aylık dönemi, çok iyi değerlendirerek, denemelerde ve gerçek sınavda beklenin üzerinde artışlar sağlayan çok sayıda insanın mutluluğuna şahit oldum.

Son bir ayda yapılan bir günlük çalışmanın daha önce yapılan 10 günlük çalışmaya bedel olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle, son bir aydan önceki denemeleriniz düşük olsa da, kalan bu zamanda en üstün performansa çıkın ve son vuruşu iyi yapın, tam bir kamp düzenine girin.Öyle yatiş yok.. Yardırma zamanı ..

Evet uykusuz kaldım, gecemi gündüzüme kattım çalıştım, en yakın, en çok sevdiğim arkadaşlarımdan ayrı kaldım. Çok büyük zorluklar, çok büyük engeller aştım, çalıştım. Çok yoğun stresler yaşadım, hayattan tamamen koptum, çalıştım. Televizyondan, bilgisayardan her şeyden koptum, çalıştım… .

Ve bunların hepsine değdi. Bunların hepsine değdi. İyi ki yaptım.

Bütün bunları düşünür, söyler ve hissedersiniz ve sevdiklerinizle başarınızı paylaştıkça kendinizi daha fazla değerli, başarılı, mutlu hissetmeye başlarsınız.

Bu sizin başarınız olacak. Bu uyumadığınız gecelerin, yapamadığınız tatillerin, bayramların, muhabbetlerin, gezemediğiniz zamanların, seyredemediğiniz dizilerin, maçların, eğlenemediğiniz saatlerin karşılığı olacak.

Kesinlikle ve asla ertelemeyin ve vazgeçmeyin.

Umudunuzu koruyun ve sadece yapabileceklerinize odaklanın. Sadece yapacağınız çalışmaya odaklanın. Sizin üzerinize düşen görev, elinizden gelinin en iyisini yapmaktır. Elinizden gelinin en iyisini yapın ve gerisini boş verin…

4- Son bir haftanızı özellikle yakın hafıza-ezber bilgiler içeren derslere ayırın. Bu derslerden iyi net çıkarmanın püf noktası, son bir haftada bu derslere bir defa daha çalışmaktır. Bu dersleri yakın hafızanıza yüklersiniz ve sınavda da tıkır tıkır kullanırsınız. Bu size önemli bir fark kazandıracaktır.Bu fark için Tek yapmanız gereken sınav anında heyacanınızı düşük tutmak orta düzey kaygı iyidir. UNUTMA çok önemli Sınavın %60 ı çalışmak. %40 'ı sınav anı hazırbulunuşluk düzeyin... Sınav anı çok önemli. Sınav için tek tavsiyem çok fazla erken gidip heyacanızı artırmayın. Sınav salonuna erken girip sırada sınav fantazileri yapmayın. Denemelerde uyguladığınız taktiği uygulayıp geçeceksiniz son dk fantazilerinden uzak durun...Sınav yerine bir gün öncesinden bir bakın sınav anında  sizi zor durumda bırakacak problemler olabilir mi. Ortaöğretim kurumlarında sıralara dikkat edin  üzerini temizleyin..

Yaşanmış olay : 2014  Kpss'ye  Afyonda girdim. Sınav salonunda sıramın üzerinde yapışkan bir madde vardı (hey saçmalamayın tmm ortaöğretim dedikte o kadar değil hemen kafanız oraya gitmesin ) sınav görevlisnden dedimki pardon sıramda problem var ? adam direk : - ne yapabilirim dedi ? bende sınava 5 dk kaldıgı için üstelemedim aldım peçete su sildim... Arkadan bir ses hocam optiğimin arkası yapiş oldu altından küçük bir  yırtılma oldu bir şey olur mu ? - bilmiyorum ! olmaz her halde o kızın sınavı nasıl geçti çok merak ediyorum acaba o durum sınavını etkiledi mi ? ben olsam beni kesin etkilerdi.. işte bu gibi olaylar yaşamamk için kendi işinizi kendiniz görün. Sıranızı kontrol edin.. 

5-Sınav da eğer kalem açmakla uğraşmak istemiyorsanız kaleminizi çift taraflı açın Sınavda 4 Kaleminiz olsun. Matematik için mutlaka bir kaleminiz hazırda dursun işlemlerde problem yaşamayın ;) 
6- Optiği işaretlerken denemelerde geliştirmiş olduğunuz stratejiyi sınavdada uygulayın. Benim tavsiyem ön yüzünü bitirdikten sonra işaretlemek. Optiği işaretlerken o sayfada yapamadığınız sorular beyin tarafından işlenecek bu sırada optiği de doldurmuş olacaksınız. Dinlenmek için de idealdir.
7- Sınavda zaman problemi yaşayacağını düşünüyorsan ve işlemcinde sağlamsa Hızlı tur yani Ales Tekniğini dene. Bu teknik şu şekilde uygulanabilir: Öncelikle yaprak kontrolü yaparken soruların uzunlluklarına dikkat edip hafızana almaya çalışın. Aldıktan sonra yapabildiğin soru varsa direk onları işaretleyip sınava başla. Bak yapabileceksen yap yapamayacaksan geç vakit kayıp etme. bu şekilde kolay sorulardan kitapçığı bitir sonra tekrar başa dön bu sefer yapamadığın soruları yaparak kitapçığı bitir. Sürene bak hala zaman varsa yapabileceğini düşündüğün soruları yap ve bitir. hadi geçmiş olsun. (Nasıl olacak bu? Deme İşlemci sağlam olursa yapabilirsin.)

 

 Yarın Sınav var Hazır mısın ?       -Eveettttt
Sınavınızda başarılar .....Yazarın Sözü : Heyacan kaçınılmazsa, zevk almaya bak ;)


Bu haber 2672 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Diğer Eğitim Haberleri

01/09/2018 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği
 
01/09/2018 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Son hali...
Görüntülenme: 474 Yorum: 0 Tarih: 9 Eylül 2018 - 23:35
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine ince ayar
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek.
Görüntülenme: 292 Yorum: 0 Tarih: 2 Eylül 2018 - 11:32
Yazılı ve Mülakat Puanlarına Dair Çarpıcı İstatistikler (MEB Görevde Yükselme Sınavı)
 
Şube Müdürlüğü sınavına girmiş adaylar için bir önceki atama dönemindeki 1709 Şube müdürlüğüne dair yazılı ve mülakat puanları sonucu oluşmuş istatistiklerinin yol gösterici olacağını düşünüyorum.
Görüntülenme: 4002 Yorum: 0 Tarih: 4 Nisan 2018 - 21:51
MEB Şube Müdürlüğü Sınavı Soru Cevapları  2018 yayınlandı!
 
Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü için Görevde Yükselme Yazılı Sınavı 1 Nisan 2018 tarihinde saat 14.30’ da Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun
Görüntülenme: 3072 Yorum: 0 Tarih: 3 Nisan 2018 - 14:50
E-YDS 2017/1 başvuruları başladı
 
21 Ocak 2017 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılacaktır. Sınava başvurular 2 - 12 Ocak 2017 tarihleri arasında alınacaktır.
Görüntülenme: 636 Yorum: 0 Tarih: 3 Ocak 2017 - 23:09
Özel harekata rekor başvuruya teşekkür
 
Özel harekat polisi olarak yetiştirilmek üzere Polis Akademisi tarafından belirlenen 10 bin kişilik öğrenci kontenjanı için 285 bin başvuruda bulunuldu.
Görüntülenme: 683 Yorum: 0 Tarih: 17 Kasım 2016 - 01:19
Veli ve öğrenciler öğretmene not verecek
 
.
Görüntülenme: 826 Yorum: 0 Tarih: 27 Ekim 2016 - 19:58
2016 Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları açıklandı!
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için ilk atama başvuruları tamamlandı
Görüntülenme: 890 Yorum: 0 Tarih: 10 Ekim 2016 - 17:50
Müdür Yardımcılığı Başvuruları Uzatıldı!
 
Müdür yardımcılığı başvurusu uzatıldı
Görüntülenme: 3570 Yorum: 0 Tarih: 25 Ağustos 2016 - 20:03
MEB'den müdür yardımcılığı duyurusu
 
MEB, MEBSİS ekranında yer akan sıralama bilgisinin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden dolayı kaldırılacağını açıkladı
Görüntülenme: 4168 Yorum: 0 Tarih: 25 Ağustos 2016 - 14:23

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim