KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Güncel Bilgiler > KPSS Güncel Bilgiler Karma Test - 1

Soru 1
“Yumuşak güç” ve “akıllı güç” kavramlarını uluslararası ilişkiler literatürüne kazandıran teorisyen aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 2
Rönesans Dönemi sanatçılarından olan, resim ve heykel konularında eserler veren, Sistine Kilisesi’nin Duvar Fresklerini boyayan Pietra Heykeli, Davut Heykeli, Atlas Heykeli gibi yapıtların sahibi olan sanatçı kimdir?
Soru 3
Aşağıdaki ülkelerden hangisi, başkentiyle aynı ismi taşır?
Soru 4
1840-1917 yılları arasında yaşamış; bazı eleştirmenlerce heykel sanatının gelmiş geçmiş en büyük portrecisi kabul edilen, Düşünen Adam, Öpüş, Havvla gibi eserleriyle bilinen ünlü Fransız heykeltraş aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 5
* Kubizm akımının kurucusudur.
* Resim, heykel, seramik gibi farklı alanlarda çalışmıştır.
* Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst adlı yapıtı dünyanın en pahalı tablosu kabul edilir.
Yukarıda bilgileri verilen ve "Guernica" eseriyle de bilinen ünlü İspanyol Ressam aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
1928 yılında İstanbul’da doğan, Türk fotoğrafçılığının uluslararası alanda ün kazanmış temsilcilerinden olan ve 2010’da Amerikan Lucie Vakfı tarafından Hayat Boyu Başarı Ödülü verilen “İstanbul’un Gözü” lakaplı fotoğraf sanatçısı kimdir?
Soru 7
Cumhuriyet döneminde yaşamış, devlet sanatçısı unvanı olan, yapıtları arasında Gılgamış Operası, Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı olan Cumhuriyet Dönemi klasik müzik ünlü bestecisi kimdir?
Soru 8
Cumhuriyet döneminde yaşamış, Türk mizahına yön veren karikatür sanatçılarından biri olarak kabul edilen, Karikatür Derneğinin kurucularından olan ve özellikle Abdülcanbaz tiplemesiyle tanınan karikatür sanatçısı kimdir?
Soru 9
................Kırgız Türk edebiyatının dünyaca tanınmış yazarıdır. Eserlerinde aşk, doğa ve vatan sevgisi geniş yer tutar. ............adlı romanı, Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın paylaştığı aynı adlı filme de konu olmuş, aşk konulu unutulmaz eserlerinden biridir.
Yukarıda boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
Soru 10
Kuvvet kullanımını evrensel düzeyde yasaklayan ilk uluslararası belge aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
“Stratejik derinlik” kavramı aşağıdaki Türk Devlet Adamlarından hangisi tarafından ortaya atılmıştır?
Soru 12
Cumhuriyet döneminde yaşamış, 1953’te Milano’da La Scala’ya çıkan ilk Türk sanatçısı olan ve 1988 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen dünyaca ünlü Türk soprano kimdir?
Soru 14
Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen “Yüzbaşının Kızı” adlı yapıtın yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 15
XVIII. yüzyılda yaşamış, Saraydan Kız Kaçırma, Figaro’ nun Düğünü, Sihirli Flüt, Don Giovanni gibi operalar, pek çok konçerto, senfoni vb. bestelemiş olan ve 5 No’lu La Majör Konçertosu’nun üçüncü bölümü Türk Marşı olarak bilinen Avusturyalı besteci aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 16
Don Kişot'un yazarı dünyaca ünlü romancı Cervantes. "Yüzyılların gördüğü en büyük savaş" olarak nitelendirdiği hangi savaşta Osmanlı’ya karşı savaşta yer almıştır?
Soru 17
* Abdülaziz'in yaverliğini yapmıştır.
* Tanzimat Dönemi’nde bilim, felsefe, edebiyat eleştirisi, biyografi alanlarında eser vermiş sıra dışı bir Osmanlı aydınıdır.
* “Türk edebiyatının ilk denemecisi”, “ilk Türk materyalist”, “ilk biyografici”, “ilk eleştirmen” gibi sıfatlarla anılır.
Yukarıda bilgileri verilen ve 35 yaşında bileklerini keserek hayatına son veren, bilimsel deney gibi gerçekleştirdiği intiharı, o zamana kadar intihar kavramına yabancı olan Osmanlı toplumunda ve basında geniş yankı bulan isim aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 18
Mescid-i Haram’ın yakınlarında bulunan, Hz. Muhammed’in doğduğu ev günümüzde ne olarak korunmaktadır?
Soru 19
Yazdıklarının gücünü azaltacağını öne sürerek Nobel ödülünü reddeden, “Bulantı” ve “Duvar” kitaplarının yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 20
1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren ünlü fotoğrafın adı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 21
1950lilerin sonlarında tahılları yedikleri gerekçesiyle ülkesindeki tüm serçelerin öldürülmesini emreden dünyaca ünlü diktatör aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 22
Roma İmparatorluğu Sezar’ın Geldim, gördüm, yendim sözlerini kullandığı Zela Savaşı hangi şehirde gerçekleştirmiştir?
Soru 23
Akıl oyunları filmine hayat hikâyesiyle Oscar kazandıran Oyun Teorisi ile Nobel ödülü alan ünlü matematikçi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 24
Günümüz Teknolojisinde insanların kullandığı teknolojik araç-gereçler büyük bağımlılıklara yol açmaktadır. “Gençliğin yeni hastalığı” diye tabir edilen, Cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusuna verilen ad aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 25
Filistin halkının İsrail işgaline karşı başlattığı başkaldırıyı simgeleyen söz aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 26
"Atatürk gibi düşünmek" aşağıdaki ülkelerden hangisinde kullanılan bir deyimdir?
Soru 27
Türkiye genelinde tahminen 30 milyon kişi katıldığı varsayılan "Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık" eylemi aşağıdaki olaylardan hangisinden sonra gerçekleştirilmiştir?
Soru 28
Dünyanın en zengin insanlarından biri olarak gösterilen Bill Gates'in 30.8 milyon $ ödeyerek aldığı bilimsel yazılarla dolu 72 sayfalık Codex Hammer adlı kitabın yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 29
Süper Toto Süper Lig’in 2017-2018 sezonuna hangi spor adamının ismi verilmiştir?
Soru 30
İsveç'te 14 Eylül 2014 tarihinde yapılan genel ve yerel seçimler için Türkiye'nin hangi şehrinde sandık kurulmuştur?
Soru 31
Adının anlamı Arapçada “Yunan Tavuğu”, Yunancada “Fransız Tavuğu”, Fransızcada ise “Hint tavuğu” olan hayvanın bizdeki adı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 32
Orta Çağda vebadan kaçan bir grup gencin, gittikleri kırsal yerde anlattıkları, 10 günü kapsayan kurgu hikâyelerinden oluşan Bocaccio’nun ünlü kitabı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 33
Türkiye’de İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki kıtlığın sembolü olan belgenin adı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 34
Grand Slam turnuvalarında tek bayanlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 35
Dünya Kültür Mirası Listesi'nde de yer alan 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşan Dünyanın en büyük tapınağı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 36
İnsandan Sonra Yaşam belgeseline de konu olan 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 37
Dünya şekil olarak ekvatorda daha şişkin olduğu için, ekvator noktası ve yakınında bulunan yerler dünyanın merkezinden daha uzaktır. Dünyanın merkezine en uzak olan nokta aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 38
Güneş sistemindeki hangi gezegen halkalara sahiptir?
Soru 39
Ülkemizde "Devlet Sanatçısı" unvanını alan ilk isim aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 40
Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. Başbakanı Dr. Refik Saydam hangi hastalığa karşı geliştirdiği aşı ile tıp literatürüne geçmiştir?
Soru 41
Ekim 2014 yılında İstanbul'da "Her Yer Mustafa, Her Yer Kemal" adlı Atatürk sergisini açan Dünyaca Ünlü Ressam aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 42
Ocak 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te 17 kişinin ölümüne yol açan ve 50'ye yakın ülkeden devlet başkanının katılımıyla gerçekleştirilen "Cumhuriyet Yürüyüşü" hangi terör saldırına karşı bir tepkidir?
Soru 43
Ocak 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı sarayında tarihteki 16 Büyük Türk Devletinin temsili askerlerinin karşılama merasimi yaptığı ilk devlet başkanı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 44
Anayasa Mahkemesi Başkanı aşağıdaki isimlerden hangisidir?
Soru 45
Türkiye’nin ilk Nükleer Santrali olan Akkuyu aşağıdaki şehirlerden hangisindedir?
Soru 46
2015 Rusya'da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonasında erkeklerde şampiyon olan Türk Sporcu aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 47
2012 yılında BM'de "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsünü kazanan Filistin'i 2015 yılında tanıyan son devlet aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 48
Dünyanın tek "Kıtalararası Bisiklet Turu" olan 51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunu aşağıdaki sporculardan hangisi birinci sırada tamamlamıştır?
Soru 49
'Türk Einstein"ı olarak tanınan ve 1975 yılında özel kanunla ilk ve tek "Türkiye Cumhuriyeti Profesörü" unvanı verilen, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak, 28 yaşında Yale Üniversitesi'nde "tam profesör" olan, Dünyada moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 50
2015 yılında hayatını kaybeden "Teneke Trampet" adlı romanı bulunan, Nobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 51
Kasım 2014'te Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün ilkini alan, yazdığı şiirler nedeniyle "Kudüs Şairi" olarak tanınan ünlü Şair-Yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 52
2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü ve 2011 yılında Légion d'honneur (Fransız Nişanı) sahibi olan; 2015'te hayata gözlerini yuman "İnce Memed" eseriyle Türk edebiyatına damga vuran ünlü yazar aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 53
2015 yılında hayatını kaybeden Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarıdır. 1992 yılında çıkarmış olduğu "Odalarda Işıksızım" albümü ile Türk Müzik piyasasına damgasını vuran isimlerden biri olan ünlü sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 54
Fuat Uzkınay’ın “Ayestefanos’ta Rus Abidesi’nin Yıkılışı” adlı belgeseli ile tarihi yolcuğuna başlayan ve 2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması’nın En İyi 100 filmi 2015'te halkoylamasıyla belirlenmiştir. Oy Sonuçlarına göre seçilen en iyi film aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 55
47. Siyad Türk Sineması ödüllerinde seçilen en iyi film aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 56
1982 yılında Yol Filmiyle Cannes Film Festivalinde ödül alan Yılmaz Güney'den 32 yıl sonra "Kış Uykusu" filmiyle bu ödülü kazanan Türk yönetmen aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 57
87. Oscar Ödüllerinde Birdman filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan isim aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 58
UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde düdük çalan ilk Türk hakem aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 59
Ocak 2015 tarihiyle beraber Euro (€) kullanmaya başlayan ülke aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 60
Aralık 2014 tarihinde yapılan çalışmalarda 7 km uzunluğunda olan "Dünyanın en büyük yeraltı şehri" aşağıdaki şehirlerden hangisinde ortaya çıkarılmıştır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

senem 3 Nisan 2018 tarihinde saat 11:45'de demiş ki;

gerçekten emeklerinize sağlık çok güzel ve verimli bir çalışma.

9-3
ufuk 29 Ocak 2018 tarihinde saat 23:10'da demiş ki;

neden testlerin cevap anahtarı yok

5-3
ERKAN MUTLU 13 Şubat 2016 tarihinde saat 10:39'da demiş ki;

Çok teşekkür ederim. harika bir çalışma.

15-6
abdulbasit 22 Ocak 2016 tarihinde saat 08:30'da demiş ki;

Emeğinize ,elinize ve yüreğinize sağlık. Özenle seçilmiş tam kıvamında sorular

13-3
Zeynep aydın 2 Temmuz 2015 tarihinde saat 12:59'da demiş ki;

Emeğinize sağlık çok başarılı

17-8
Daha Fazla Mesaj

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim