KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

Şube Müdürlüğü Sınavı

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Vatandaşlık > Hukukun Temel Kavramları Testi 2

Soru 1
Hukuk kurallarına aykırı biçimde yapılmış olan idari işlemler yargı organlarınca hangi müeyyideye tabi tutulur?
Soru 2
Başkalarının malına göz dikmemeyi emreden ahlak kuralı nasıl ifade edilir?
Soru 5
Aşağıdaki hukuki işlemlerden hangisi, sınırlı ehliyetsizin kendisi veya yasal temsilcisi tarafından yapılması mümkün olmayan yasak işlemlerden biri değildir?
Soru 6
A ile B evlendikten sonra, B’nin kardeşinin oğlu C ile A arasındaki hısımlığın derecesi ve türü ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
Soru 7
Karşılıklı edimleri içeren sözleşmelerde sözleşme taraflarından biri, borçlandığı edimi ifa etmeden veya ifasını teklif etmeden ifayı talep ederse diğer tarafın ifadan kaçınmasına imkân tanıyan karşı hak, aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 9
Belli bir hukuki duruma ilişkin olarak kanunda bir hüküm olması gerekirken hiçbir hüküm öngörülmemiş olmasının hukuki niteliği aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
Aralarında var olan borç ilişkisi dolayısıyla alacaklının borçludan isteyebileceği, borçlunun da yerine getirmekle yükümlü bulunduğu davranış biçimine ne ad verilir?
Soru 12
Bir gerçek kişinin doğumu ve soybağıyla ilgili kayıtları içeren kütüğe ne ad verilir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

ÖZLEM DÜLGER 12 Ekim 2017 tarihinde saat 21:53'de demiş ki;

3. soruda beynim yandı.. Soruda kim kimin neyi anlaşılmıyor ? :DD:D:D

4-2
METİN ÖZASLAN 6 Eylül 2016 tarihinde saat 15:19'da demiş ki;

5.SORU DA taşınmaz alım satım Mk.M429'a dahildir.Yani sınırlı ehliyetsiz bir kişi bu işlemi de yasal temsilcinin onayı olmadan yapamaz.Soruda sıkıntı var çözülürse ne alaa.

9-5

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim