GY - GK Notları


Eğitim Bilimleri


ÖABT (Alan Bilgisi)


KPSS A Lisans


Diğer Notlar


G20 nedir, hangi ülkelerden oluşur?

20 Aralık 2014

G20 nedir ?

Bu konu 2016 KPSS için önemli bir konudur lütfen dikkatlice okuyup not alınız.Önemli olmasının nedeni bildiğiniz üzere 1 Aralık 2014'ten itibaren  G-20 Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek ve 2015 yılı Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olmasıdır.
  
  Türkiye'ye G-20 dönem Başkanlığı verilme süreci nasıl gerçekleşti bir hatırlayalım

   Dönem başkanlığı 2012'de Meksika, 2013'de Rusya ve 2014'de Avustralya'nın ardından Türkiye 

1 Aralık 2014'te G-20 Dönem Başkanlığı'nı üstlenmiştir.Dönem Başkanlığı 1 Aralık 2015 yılına kadar devam edecektir. 2015'ten sonra Dönem Başkanı, rotasyondaki bölgesel guruplar tarafından seçilecek ve ilk olarak Asya Grubu'nu oluşturan Çin, Endonezya, Japonya ve Güney Kore'den bir ülke dönem başkanlığını alacaktır.
   Peki Dönem Başkanlığı ne anlama gelmektedir ?
-  
 G-20'nin temel yönlendirme mekanizması olan üçlü yapı (Troyka) içerisinde yer alabilir. Troyko, Bir önceki, mevcut ve bir sonraki dönem başkanlarından oluşur.
-   
Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapabilir.
-   K
üresel ekonomik gündeme doğrudan yön verme imkanına sahip olabilir.  

Kısaca G-20'yi tanıyalım.

G20, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği komisyonu'ndan oluşur.Bunlar: 
ABD, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu'dur.

    G20'ye üye 19 ülkenin hepsinin milli geliri dünyada ilk 31'de yer alır. Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20'de bulunmaz. Birçok AB ülkesi de, G20'de bağımsız olarak değil sadece AB Komisyonu olarak temsil edilir.

G20, 26 Eylül 1999'da, G7 maliye bakanları zirvesinde kuruldu. G20, uluslararası finansal sistemle ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmak ve işbirliği yapmak için kurulmuş bir forumdur.

Not:
G20’nin özel sektör ayağını oluşturan B20’nin amacı, küresel ekonomik sorunlara küresel ölçekte bir işbirliği içinde iş dünyasının  cevaplarını aramak ve önerilerini derleyerek bu çıktıları G20 liderlerine iletmektir.


 


Bu not 4445 defa okundu. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları
Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim