GY - GK Testleri

Eğitim Bilimleri

ÖABT (Alan Bilgisi)

KPSS A Lisans

Diğer Testler

Testler > Türkçe > Deyimler ve Atasözleri Testi

Soru 1
(I) Shakespeare'in bir yapıtını okumamış olsak kıyamet mi kopar? (II) Ama olmuyor, ozanın adı çekiyor bizi. (III) Onun bir yapıtını bile okumamış olmak,okumadığımızı söylemek ağırımıza gidiyor. (IV) Dünya edebiyatının parmakla gösterilen bir yazarının bütün yapıtlarını, bazılarını okurken sıkılsak da, okuyacağız. (V) Bu okumalar bizim için bir borç, hayranlığın yüklediği bir boyun borcu değil midir?
Numaralanmış cümlelerden hangisinde deyim kullanılmamıştır?
Soru 9
"Onun ne yaptığını, hangi işle uğraştığını anlamak mümkün olmazdı. Öyle ki karda gezip izini belli etmezdi." Altı çizili deyimin anlamını karşılayabilecek bir deyim aşağıdakilerden hangisinde kullanılmıştır?
Soru 10
İnsan bir işi yapmak istemediğinde birtakım gerekçeler ileri sürer, açıktan "yapmam" demez. Ortaya attığı bahanelerle sözü edilen işi gerçekleştirmesinin olanaksız olduğunu anlatmaya çalışır.
Aşağıdaki atasözlerinden hangisi yukarıda anlatılan durumu ortaya koyar?
Soru 14
Geçen gün motorlu trenle geldim İstanbul'dan. (I) Ankara'ya yediyi on geçe varacağımıza sekize on kala vardık. (II) Kırk dakikalık bir gecikme oldu. (III) Çok değil, ama sinirlendiriyor insanı. (IV) Ankara'ya erken gelsem yapacağım bir iş mi vardı sanki? (V) "Tepem attı" deyiminin numaralanmış yerlerden hangisine getirilmesi uygun olur?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

MİSAFİR 23 Mart 2018 tarihinde saat 19:20'de demiş ki;

ÇOK GÜZEL SİTE MEMNUN KALDIM

4-1

Diğer Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim