2018 KPSS'de 90 Puan ve Üzeri Nasıl Alınır?

2018 KPSS'de başarılı olmanın en önemli kuralları...
16 Eylül 2017 - 22:22

Arkadaşlar sizlere 2018 KPSS'de uygulamanızı tavsiye edebileceğim 10 kuralım var inşallah bunları uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız. 

Kural 1-) Çalışmaya zamanında başlayın sınavı asla 2, 3 ay kala çalışmaya başlayayım mı gibi bir düşünceye girmeyin.Yaklaşık 8 ay gibi bir süre öncesinde çalışmaya başlayıp öğrendiklerimizin oturması ve hızlı şekilde kullanabilmek zaman alacaktır. Zamanında ders çalışmaya başlamayan bir öğrenci sınavı yaklaşmasıyla birlikte strese girecek çevrenin de etkisiyle gereksiz yere kendisine zarar verecektir.Kesinlikle zaman ayarlı çalışın.

Kural 2-) Tek hedefiniz KPSS olsun KPSS ye hazırlanırken aynı zamanda ALES YDS yüksek lisans ikinci üniversite gibi hedefleriniz veya faaliyetleriniz olmasın önce KPSS için daha sonra diğer hedeflerinize odaklanın bir koltukta sadece bir karpuz taşımaya çalışın aynı anda bırden fazla taşımaya çalışıp yolun sonunda hepsini de düşürmeyin.

Kural 3-)  Çalışmalarınız saman alevi gibi olmasın motivasyonunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin karşınıza çıkan ilk problemde hemen su koyvermeyin yaşayacağınız problemlerin üstesinden gelmeye çalışıp mutlu sona ulaşmayı hayal edin.Her düştüüğünüzde kalkmasınıda bilin. Bu iş tüpsüz denize dalmak gibidir. Oksijenizi idareli kullanıp sıkıntılı süreçleri hızlı bir şekilde atlatıp suyun yuzeyine çıkmak sizin başarınız olacaktır.İşte o zaman ciğerlerinize dolan oksijen sizi mutluluk sarhoşu yapacaktır.

 Kural 4-)  Takıldığın soruları hocalarımıza veya Arkadaşlarınıza sorun bunu bir alışkanlık haline getirin Kendinize göre orta ayar bir tempoda ders çalışmaya başlayın Zamanla yavaş yavaş çalışma temposu artırın kesinlikle bir gün çok fazla ders çalışıp diğer üç beş gün yatmayın dördüncü Kural matematik dersi sabır ister Eğer matematik dersinde yapamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz gerektiğinde yöntem değiştirerek bol bol tekrar yaparak yazılı şekilde çalışarak ve bu disiplini bozmadan sabırlı şekilde çalışarak matematik sorularının tamamını çözebilirsiniz fakat pes etmemek kaydıyla sizin diğerlerinden ne eksiğiniz var. 

 Kural 5-) Gerektiğinde özeleştiri yapın disiplinli olun çalışma planınıza sadık kalın çalışma süresi boyunca vereceğimiz tahvillerin size olumsuz yansıyacağını unutmayın çok yönlü düşünün kendinize güvenmediğiniz zaman olacaktır sabırlı şekilde çalışmaya devam edin.

Kural 6-) Özet çıkarmaktan ve tekrar etmekten üşenmeyin Çünkü KPSS'den yüksek puan almanın temel yolu bilgiyi akılda tutmaktır bilgiyi akılda tutmanın en temel yolu ise onu tekrarlamaktır tekrarlamanın en kolay yolu da özel çıkarmaktır ne çalışırsanız çalışın çalıştıklarından mutlaka not alın ve sık sık tekrarlayın Bunu kesinlikle zaman kaybı olarak görmeyin.

Kural 7-) Konuları iyice kavramadan Testlere geçmeyin  konuları özetler halinde yazarak sanki bir arkadaşımızı anlatıyormuş gibi tekrar etmek faydalı bir yöntemdir çözdüğün sorular da hata oranı yüksek ise konuyu 2. kez  3. kez yeniden ve farklı yöntemlerle ve farklı kaynaklarla çalış

 Kural 8-) Herhangi bir dersi  gözden çıkarmayın tüm dersler sizler için önemlidir. Matematik yapamıyorum, Coğrafyadan çıkamıyorum, anayasa çok karışık söylemlerinden vazgeçin KPSS de her ders önemlidir. 

Kural 9-) Piyasadaki tüm denemelere girmeye çalış.Girdiğin denemelerin sorularını mutlaka çöz üzerinde düşün. Eksiklerin mutlaka olacaktır kendine kızma motiveni kaybetme yanlışlarını avantaja dönüştür.

Kural 10-) Sınav anında deneme yöntemini değiştirme denemelerde kullandıgın ders sıralamasını ve yöntemini uygula özellikle matematik sorularında takılıp kalma hızlı tur yapmaya çalış. sınav salonuna erken girip stresini yükseltme.

 

Mehmet Emin ŞAHİN

Eğitimci - Yazar

Bu grubumuza bekleriz. 

https://www.facebook.com/2018kpssguncelbilgiler/

 


Bu haber 8753 defa okundu. 2 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Zen 15 Ocak 2018 tarihinde saat 01:10'da demiş ki;

Cok tesekkurler umarim hedeflerimize ulasiriz boyle motive edici yazilar hep istiyoruz :)

2-1
Pia 14 Ocak 2018 tarihinde saat 20:53'de demiş ki;

Teşekkür ederim çok sağolun iyi geldi tamda umutsuz olmuşken. Hedef 90 inşaallah olur.

1-2

Diğer Güncel Haberleri

2018 Dünya Kitap Başkenti Neresidir?
 
UNESCO tarafından 2018 yılı Dünya Kitap Başkenti olarak seçilen şehir Yunanistan'ın Atina kentidir.
Görüntülenme: 345 Yorum: 0 Tarih: 14 Şubat 2018 - 20:10
2017 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları
 
Şubat 2018'de TÜİK tarafından nüfus verileri açıklandı.
Görüntülenme: 440 Yorum: 0 Tarih: 9 Şubat 2018 - 18:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Vatikan ziyareti
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Vatikan'da törenle karşılandı.
Görüntülenme: 261 Yorum: 0 Tarih: 8 Şubat 2018 - 21:31
Türkiye'ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi!
 
Milli paralimpik yüzücüsü Beytullah Eroğlu, Paralimpik Dünya Yüzme Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Türkiye'ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi.
Görüntülenme: 407 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 22:24
İstanbul, Hatay ve Kütahya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na katıldı
 
Aralarında İstanbul, Hatay ve Kütahya'nın da yer aldığı 64 şehir, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na katıldı.
Görüntülenme: 286 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 22:22
G20'nin 2018 dönem başkanı hangi ülkedir?
 
20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Grubu, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşuyor.
Görüntülenme: 488 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 21:44
TÜBA Akademi Ödülleri
 
TÜBA’nın, bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen “TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TESEP (Bilimsel Telif Eser) Ödülleri” açıklandı.
Görüntülenme: 283 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 21:32
Demir Kilise açıldı
 
İstanbul'un Balat semtindeki Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise) yedi senelik restorasyonun ardından tekrar ibadete açıldı.
Görüntülenme: 244 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 21:14
2018 Avrupa Birliği Dönem Başkanları
 
Bulgaristan, 1 Ocak itibarıyla devraldığı AB Konseyi Dönem Başkanlığını 30 Haziran 2018'e kadar yürütecek.
Görüntülenme: 256 Yorum: 0 Tarih: 7 Şubat 2018 - 21:03
Karabük'te 1500 yıllık kilise ortaya çıkarıldı
 
M.Ö. 1'inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8'inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Eskipazar ilçesinde Anadolu'nun en erken kiliselerden biri bulundu.
Görüntülenme: 312 Yorum: 0 Tarih: 3 Şubat 2018 - 14:32

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim