2018 KPSS'de 90 Puan ve Üzeri Nasıl Alınır?

2018 KPSS'de başarılı olmanın en önemli kuralları...
16 Eylül 2017 - 22:22

Arkadaşlar sizlere 2018 KPSS'de uygulamanızı tavsiye edebileceğim 10 kuralım var inşallah bunları uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız. 

Kural 1-) Çalışmaya zamanında başlayın sınavı asla 2, 3 ay kala çalışmaya başlayayım mı gibi bir düşünceye girmeyin.Yaklaşık 8 ay gibi bir süre öncesinde çalışmaya başlayıp öğrendiklerimizin oturması ve hızlı şekilde kullanabilmek zaman alacaktır. Zamanında ders çalışmaya başlamayan bir öğrenci sınavı yaklaşmasıyla birlikte strese girecek çevrenin de etkisiyle gereksiz yere kendisine zarar verecektir.Kesinlikle zaman ayarlı çalışın.

Kural 2-) Tek hedefiniz KPSS olsun KPSS ye hazırlanırken aynı zamanda ALES YDS yüksek lisans ikinci üniversite gibi hedefleriniz veya faaliyetleriniz olmasın önce KPSS için daha sonra diğer hedeflerinize odaklanın bir koltukta sadece bir karpuz taşımaya çalışın aynı anda bırden fazla taşımaya çalışıp yolun sonunda hepsini de düşürmeyin.

Kural 3-)  Çalışmalarınız saman alevi gibi olmasın motivasyonunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin karşınıza çıkan ilk problemde hemen su koyvermeyin yaşayacağınız problemlerin üstesinden gelmeye çalışıp mutlu sona ulaşmayı hayal edin.Her düştüüğünüzde kalkmasınıda bilin. Bu iş tüpsüz denize dalmak gibidir. Oksijenizi idareli kullanıp sıkıntılı süreçleri hızlı bir şekilde atlatıp suyun yuzeyine çıkmak sizin başarınız olacaktır.İşte o zaman ciğerlerinize dolan oksijen sizi mutluluk sarhoşu yapacaktır.

 Kural 4-)  Takıldığın soruları hocalarımıza veya Arkadaşlarınıza sorun bunu bir alışkanlık haline getirin Kendinize göre orta ayar bir tempoda ders çalışmaya başlayın Zamanla yavaş yavaş çalışma temposu artırın kesinlikle bir gün çok fazla ders çalışıp diğer üç beş gün yatmayın dördüncü Kural matematik dersi sabır ister Eğer matematik dersinde yapamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz gerektiğinde yöntem değiştirerek bol bol tekrar yaparak yazılı şekilde çalışarak ve bu disiplini bozmadan sabırlı şekilde çalışarak matematik sorularının tamamını çözebilirsiniz fakat pes etmemek kaydıyla sizin diğerlerinden ne eksiğiniz var. 

 Kural 5-) Gerektiğinde özeleştiri yapın disiplinli olun çalışma planınıza sadık kalın çalışma süresi boyunca vereceğimiz tahvillerin size olumsuz yansıyacağını unutmayın çok yönlü düşünün kendinize güvenmediğiniz zaman olacaktır sabırlı şekilde çalışmaya devam edin.

Kural 6-) Özet çıkarmaktan ve tekrar etmekten üşenmeyin Çünkü KPSS'den yüksek puan almanın temel yolu bilgiyi akılda tutmaktır bilgiyi akılda tutmanın en temel yolu ise onu tekrarlamaktır tekrarlamanın en kolay yolu da özel çıkarmaktır ne çalışırsanız çalışın çalıştıklarından mutlaka not alın ve sık sık tekrarlayın Bunu kesinlikle zaman kaybı olarak görmeyin.

Kural 7-) Konuları iyice kavramadan Testlere geçmeyin  konuları özetler halinde yazarak sanki bir arkadaşımızı anlatıyormuş gibi tekrar etmek faydalı bir yöntemdir çözdüğün sorular da hata oranı yüksek ise konuyu 2. kez  3. kez yeniden ve farklı yöntemlerle ve farklı kaynaklarla çalış

 Kural 8-) Herhangi bir dersi  gözden çıkarmayın tüm dersler sizler için önemlidir. Matematik yapamıyorum, Coğrafyadan çıkamıyorum, anayasa çok karışık söylemlerinden vazgeçin KPSS de her ders önemlidir. 

Kural 9-) Piyasadaki tüm denemelere girmeye çalış.Girdiğin denemelerin sorularını mutlaka çöz üzerinde düşün. Eksiklerin mutlaka olacaktır kendine kızma motiveni kaybetme yanlışlarını avantaja dönüştür.

Kural 10-) Sınav anında deneme yöntemini değiştirme denemelerde kullandıgın ders sıralamasını ve yöntemini uygula özellikle matematik sorularında takılıp kalma hızlı tur yapmaya çalış. sınav salonuna erken girip stresini yükseltme.

 

Mehmet Emin ŞAHİN

Eğitimci - Yazar

Bu grubumuza bekleriz. 

https://www.facebook.com/2018kpssguncelbilgiler/

 


Bu haber 11474 defa okundu. 2 yorum yapıldı.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Zen 15 Ocak 2018 tarihinde saat 01:10'da demiş ki;

Cok tesekkurler umarim hedeflerimize ulasiriz boyle motive edici yazilar hep istiyoruz :)

3-2
Pia 14 Ocak 2018 tarihinde saat 20:53'de demiş ki;

Teşekkür ederim çok sağolun iyi geldi tamda umutsuz olmuşken. Hedef 90 inşaallah olur.

2-3

Diğer Güncel Haberleri

Türkiye’nin Oscar adayı ‘Ahlat Ağacı’
 
Nuri Bilge Ceylan'ın filmi Ahlat Ağacı, Türkiye'nin Oscar adayı oldu
Görüntülenme: 392 Yorum: 0 Tarih: 30 Ağustos 2018 - 09:54
Kofi Annan hayatını kaybetti
 
Nobel Barış Ödüllü eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, 80 yaşında hayatını kaybetti.
Görüntülenme: 298 Yorum: 0 Tarih: 30 Ağustos 2018 - 09:50
400 adet 2018 KPSS Güncel Bilgi
 
2018 KPSS Güncel Bilgiler son tekrar notları
Görüntülenme: 5822 Yorum: 0 Tarih: 15 Temmuz 2018 - 11:03
Makedonya'nın ismi değişti
 
Yunanistan Başbakanı Çipras, Makedonya hükümeti ile yapılan görüşmeler sonrası ülkenin isminin, 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirildiğini açıkladı.
Görüntülenme: 2902 Yorum: 0 Tarih: 14 Haziran 2018 - 11:38
138 yıllık hayal gerçek oldu! Ovit Tüneli hizmete açıldı
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli Haziran 2018'de açıldı.
Görüntülenme: 2012 Yorum: 0 Tarih: 14 Haziran 2018 - 11:31
TANAP açıldı
 
Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı 3 yıldır süren Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. TANAP, Azeri doğalgazını, Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyor.
Görüntülenme: 1923 Yorum: 0 Tarih: 14 Haziran 2018 - 11:26
ABD ile Kuzey Kore arasında tarihi görüşme
 
Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u ilk kez bir araya geldi.
Görüntülenme: 1258 Yorum: 0 Tarih: 14 Haziran 2018 - 11:21
Efsane hakemimiz Doğan Babacan hayatını kaybetti
 
Dünya Kupası'nda görev yapan ilk Türk hakem olan Doğan Babacan hayatını kaybetti. Babacan, Batı Almanya'da düzenlenen 1974 Dünya Kupası'nda görev yapan ilk Türk hakem olarak tarihe geçmişti.
Görüntülenme: 1232 Yorum: 0 Tarih: 25 Mayıs 2018 - 21:37
50. SİYAD Ödülleri
 
2017 yılında vizyona giren tüm yerli filmleri değerlendiren SİYAD üyeleri arasında yapılan oylama sonucunda belirlenen 50. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Film başta olmak üzere dört dalda ödül kazanan Koca Dünya, en fazla öne çıkan yapım oldu.
Görüntülenme: 1437 Yorum: 0 Tarih: 25 Mayıs 2018 - 21:23
5. Zümrüdüanka Ödülleri sahiplerini buldu
 
Her sene Yeşilay derneği tarafından verilen Zümrüdüanka Ödülleri bu senede sahiplerini buldu
Görüntülenme: 1883 Yorum: 1 Tarih: 2 Mayıs 2018 - 11:17

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim